Badania prenatalne w czasie ciąży – badanie w Poznaniu

 

Badania prenatalne polegają przede wszystkim na wykonaniu badania ultrasonograficznego. Jest to badanie, w którym wykorzystuje się aparat USG. Za pomocą aparatu USG można zbadać dokładnie zarodek oraz to, jak przebiega ciążą – czy jest ona prawidłowa i czy zarodek prawidłowo się rozwija.

Ultrasonograficzne badania prenatalne refundowane przez NFZ

badania prenatalne w PoznaniuGłowica USG zbudowana jest z kryształu piezoelektrycznego. Jest to kryształ, który emituje ultradźwięki. Docierają one do konkretnych tkanek, odbijają się od nich, powracają do głowicy, która pobiera je i zamienia w impuls elektryczny, dzięki któremu powstaje obraz czarno-biały na ekranie monitora. Dobry diagnosta jest w stanie wyczytać z takiego obrazu naprawdę sporo. Są kobiety, które nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że badanie prenatalne, jakim jest badanie USG jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każda kobieta ma prawo wykonać sobie takie badanie, by dowiedzieć się, czy dziecko urodzi się zdrowe. Oczywiście takie badania prenatalne w Poznaniu nigdy nie dają 100% wiedzy na ten temat, ale lekarz jest w stanie stwierdzić prawie na pewno, czy dziecko urodzi się zdrowe. Dla wielu kobiet jest to bardzo ważne, ponieważ zgodnie z polskim prawem dziecko, które będzie cierpieć na nieuleczalne wady genetyczne i jest to pewne (potwierdzone też badaniami genetycznymi), można usunąć, czyli poddać zabiegowi aborcji. Kobiety, które nie wykonują takich badań jak badania prenatalne w Poznaniu nie dostaną odpowiedzi na pytanie, czy ich dziecko urodzi się zdrowe. Lepiej wiedzieć wcześniej i być na to przygotowanym.

Wtedy kobieta ma czas, by się zastanowić oraz podjąć odpowiednie decyzje dotyczące urodzenia dziecka. Warto korzystać z badań prenatalnych, ponieważ są to badania w pełni darmowe i kobieta w ciąży nie musi za nie płacić – wystarczy zapisać się i przyjść na badanie.