Biegły grafolog jak nim zostać?

Pasjonuje cię badanie pisma? Często zwracasz uwagę na to jak piszą twoi znajomi i rodzina? Zawsze strasz się by pisma jak najbardziej wyraźnie, a twój podpis się wyróżniał? Biegły grafolog to zawód dla ciebie! Od czego zacząć?

Jaką należy przebyć drogę, aby móc nosić miano biegły grafolog?

Biegły grafologJakie studia skończyć, żeby nim zostać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Można wstąpić do szkoły policyjnej i jako ścieżkę kariery wybrać prace w biurze i badanie pisma. Szczęściarze, którzy posiadają naturalne predyspozycje do wykonywania zawodu mogą znaleźć ,,mistrza”, który będzie ich uczył tak długo, aż uzna, że dadzą sobie radę w samodzielnej pracy. Jako, że grafologia ma związek z psychologia można wybrać studia na tym kierunku, a następnie udać się na stosowną specjalizację. Podobnie rzecz ma się z resocjalizacją i wybrać pedagogikę kryminalistyczną, na której będziemy mieli zajęcia z grafologii. Obecnie zdarzają się kursy dotyczące grafologii, jednak ich skuteczność jest wątpliwa. Na pewno osoba po takim ,kursie, będzie mieć większa wiedza na temat badania pisma ręcznego n iż przeciętny Kowalski, jednak do biegłego grafologa będzie jej daleko. Do tego potrzeba są lata ćwiczeń i badań, poznawania nowych metod porównawczych, nowych materiałów, nowych ustaleń na temat grafologii. Gdyby można było nauczyć się tego na weekendowych warsztatach to moglibyśmy mieć grafologów na pęczki, a tak nie jest. Biegły sądowy grafolog jak każdy specjalista musi się uczyć przez całe życie, bo wiedza się zmienia i trzeba ją na bieżąco aktualizować, żeby jeszcze dokładniej badać pismo i uniknąć ewentualnych błędów. Wzięty grafolog występuje w sądzie kilkanaście razy w ciągu roku. Czy to dużo? Raczej nie. Analitycy i kryminalistycy zajmujący się badaniem DNA, materiałami biologicznymi np. śliną, patologowie badający przyczynę śmierci mają dużo więcej pracy i spraw do badania nić grafolog.

Mniej spraw znaczy również zwykle mniej pieniędzy. Nawet jeśli weźmiemy za jedna ekspertyzę tysiąc złotych, to w przypadku kilkunastu spraw w roku oznacza, że ten tysiąc to będzie nasz miesięczny zarobek. Nie jest to dużo. Oczywiście, jeśli będziemy dobrzy w swoim fachu możemy mieć nawet kilka spraw miesięcznie, więc nie będziemy martwić się o finanse, ale żeby dojść do tego momentu potrzebujemy lat doświadczenia.