Budowa i funkcjonowanie przepompowni ścieków

 

Przydomowe oczyszczalnie korzystają z nowoczesnych technologii, dzięki którym można odprowadzić wodę i ścieki. Chodzi o ścieki gospodarcze, wodę drenażową, opadową czy roztopową. Z przepompowni korzystają zazwyczaj domy jednorodzinne, ale okazuje się, że coraz częściej takich systemów powstaje też przy wspólnotach mieszkaniowych, halach sportowych, ośrodkach wypoczynkowych.

Montaż przepompowni na terenach wiejskich, miejskich i innych

przepompownia ściekówNajczęściej przepompownie montuje się tam, gdzie podłączenie do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe. Wtedy rozwiązania są dwa – albo budowa szamba betonowego lub plastikowego albo właśnie budowa przepompowni ścieków. Przepompownie mogą być montowane nawet w tych miejscach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. Zadaniem przepompowni jest podniesienie poziomu ścieków w taki sposób, by te poprzez działanie grawitacji spływały prosto do oczyszczalni. Taka przepompownia ścieków umożliwia skanalizowanie danego terenu. I wcale nie trzeba wykonywać od razu głębokich wykopów. Brak obszernych wykopów to olbrzymia zaleta przepompowni ścieków. Przepompownie można instalować nie tylko na terenach wiejskich, ale również miejskich i wszędzie tam, gdzie zabudowa jest rozproszona. Budowa przepompowni ścieków wcale nie jest skomplikowana. Każda przepompownia zbudowana jest z takich elementów jak: zbiornik (zazwyczaj jest to zbiornik betonowy lub polietylenowy), dwie lub trzy pompy, odpowiednia armatura plus orurowanie przepompowni.

Do prawidłowego działania przepompowni potrzebny jest też układ sterujący. Wiele przepompowni posiada mechanizmy, które sprawiają, że przepływ ścieków jest swobodny. Niektóre przepompownie posiadają dodatkowe mechanizmy np. systemy mieszania czy napowietrzania. Przepompownie stanowią bardzo dobrą inwestycję, ponieważ zarówno koszty instalacji jak i eksploatacji są niskie. Warto zainwestować w taki rodzaj odprowadzania ścieków z nieruchomości.