Charakterystyka węgla kamiennego

W naszych piecach palić można za pomocą różnych surowców. Wielkim hitem ostatnich lat jest ekogroszek, który często sprzedawany jest jako eko groszek workowany. Tym jednak, czym najczęściej palimy w piecach, jest węgiel.

Czym jest ekogroszek?

ekogroszekPoznajmy ten surowiec energetyczny nieco bliżej. Większość z nas jest przekonana, że węgiel może tylko czarną barwę. Tymczasem okazuje się, że jego kolory mogą być bardzo różne. Może on przybierać zabarwienie od srebrnego do nawet zielonkawego. Kolor węgla zawsze uzależniony jest od jego wieku. Tym węgiel, który znajduje się najgłębiej, a więc jest najstarszy, ma kolor czarny. Im jaśniejszy kolor węgla, tym jest to węgiel młodszy, który pod ziemią zalegał najkrócej. Większość z nas myśli, że węgiel jest bardzo twardy. Tak naprawdę okazuje się jednak, że nieraz odznacza się naprawdę dużą miękkością. Może być kruchy, a często jego struktura przypomina gąbkę. Struktura węgla jest również tym, co uzależnione jest od tego, jak długo węgiel zalegał pod ziemią. Im jest twardszy, tym leżał głębiej, a więc jest starszy. Trzeba bowiem pamiętać, że znajdujące się głęboko pokłady pozbawione są niemal zupełnie dostępu tlenu. Dopływ tlenu sprawia, że węgiel jest dużo bardziej kruchy. Ciekawą formą węgla jest torf. Jest to najmłodsza znana dzisiaj odmiana węgla.

W praktyce torf to mieszanina, która tworzona jest przez obumarłe już szczątki rozmaitych roślin. Jeśli idzie o wiek, to zaraz po torfie znajduje się węgiel brunatny. Najstarszy jest natomiast grafit, który również jest odmianą węgla.

Informacji ze strony: http://energoret.pl/energoret-ekogroszek/