Czy warto ocieplić dom wełną?

Jedną z ważniejszych aspektów, jakie należy spełnić w budowie domu, jest jego ocieplenie. To właśnie od niego zależy, jak będzie funkcjonował dom i czy spełni swoje zadanie jako ochrona domowników przed zimnem. Zależnie od tego, czego oczekuje się od ocieplenia, można je wykonać różnymi materiałami.

Jakie właściwości ma wełna w budownictwie?

sztuczna wełnaJednym z takich materiałów jest wełna, która świetnie sprawdza się zarówno jako izolator, jak i ocieplenie domu. Przede wszystkim nie przepuszcza zimnego powietrza do wnętrza domu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy dom wolnostojący jest wystawiony na działanie wiatru lub mrozu. Sztuczna wełna jest również niepalna. Zapobiega to rozprzestrzenieniu się ognie do kolejnego pomieszczenia, w momencie, gdy wybuchnie pożar. Wełna świetnie sprawdza się również jako materiał, który zlikwiduje obecność gryzoni w domu. W samej wełnie nie są w stanie wytrzymać ani myszy, ani szczury, ani inne gryzonie. Jest trująca, gdyby próbowały ją zjeść, a i zupełnie nie nadaje się do uwicia w nich gniazda czy przemieszczania się w nich z powodu mocno gryzących właściwości. Dzięki temu dom jest wolny od wszelkich gryzoni i dokładnie ocieplony. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest przepuszczanie pary. Wilgoć, która gromadzi się w pomieszczeniach, jest wypuszczana na zewnątrz, a nie pozostaje ona w środku i powoduje powstawanie grzybów lub innych nalotów grzybiczych.

Wełna jest świetnym sposobem nie tylko na ocieplenie domu, ale i na całkowitą jego izolację. W porównaniu do innych izolatorów ma dużo więcej cech izolujących. Jest jednak zazwyczaj materiałem droższym i trudniejszym w montażu. Dlatego częściej ocieplanie domu wełną wykonują właśnie wynajęta do tego ekipa. Jest to jednak bardzo mądra i przemyślana decyzja.