Z zastosowaniem hal pneumatycznych w formie zadaszeń kortów, boisk czy basenów, możemy coraz częściej spotkać się w naszym kraju. Charakterystyczny łukowy dach stał się wręcz nieodzownym elementem tego typu obiektów. Bardzo często możemy spotkać się z określeniem „balon”, które to wynika właśnie z ciekawej konstrukcji.
Gdzie sprawdzą się hale pneumatyczne?
Jeżeli chodzi o hale pneumatyczne do budowy ich konstrukcji wykorzystywana jest stal bądź profile aluminiowe, które zapewniają stabilność całemu obiektowi. Do pokrycia wykorzystywany jest materiał PCV, który nakładany jest w dwóch warstwach. Dzięki temu nadmuch powietrza, który zostaje wtłoczony pomiędzy dwie warstwy, pozwala uzyskać charakterystyczną poduszkę powietrzną. Utrzymanie hali w górze jest możliwe dzięki panującemu w jej wnętrzu nadciśnieniu. Różnica ciśnień, która powstaje pozwala uzyskać naprężenie poszycia membranowego. Zwykle tego typu konstrukcje w naszym kraju powstają w okresie jesienno-zimowym. W ich wnętrzu bardzo często powstają lodowiska. Warto wiedzieć, że hale pneumatyczne są uznawane za obiekt tymczasowy. Oznacza to, że aby wznieść konstrukcje, nie musimy posiadać pozwolenia, o ile powstanie ona na nie dłużej niż 180 dni. W każdym przypadku konieczne jest jednak zgłoszenie montażu. W kraju możemy spotkać również obiekty, które powstały nawet kilkadziesiąt lat temu. Konstrukcja tego typu hal różni się jednak znacząco od tradycyjnych konstrukcji wznoszonych tymczasowo. Przykładem długoletnich konstrukcji mogą być obiekty sportowe takie jak basen.
Hale pneumatyczne stały się niezwykle pomocne w wielu przypadkach. Dzięki nim niektóre obiekty takie jak korty tenisowe czy boiska piłkarskie mogą być czynne przez cały rok. Hala bowiem zapewnia utrzymanie w jej wnętrzu odpowiedniej temperatury.