Czym są pompy ciepla

Zdarza nam się zastanawiać, w jaki sposób moglibyśmy wyposażyć nasz dom, aby jego użytkowanie uczynić bardziej przyjaznym dla środowiska. Nierzadko pierwszą myślą pojawiającą się w naszych głowach są ogniwa fotowoltaiczne.

Okazuje się jednak, że prawdziwym hitem staną się za moment gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Czym są te urządzenia? Wywołują przepływ ciepła w kierunku przeciwnym do naturalnego.
pompa ciepłaDo czego możemy porównać działanie pompy ciepła, aby lepiej zrozumieć, jak ono się odbywa? Dobrą analogią jest w tym przypadku pompa hydrauliczna, która odpowiada za przepływ cieczy ze zbiornika o niższym poziomie wody do tego z wyższym, przy czym pod uwagę bierze się tutaj wysokość bezwzględną. Podobnie jest z takimi urządzeniami jak pompa ciepła woda powietrze lub pompa ciepła powietrze woda, tyle tylko, że nie odpowiadają za przepływ wody, ale ciepła. Pomimo tego, że pompy ciepła wykorzystuje się do domowych zastosować od niedawna, a przynajmniej od niedawna jest to popularne, to ich możliwości ich zastosowania znane są od trochę dłuższego czasu, gdyż w pompy ciepła wyposażone są chłodziarki, zamrażarki i klimatyzacje. Tak naprawdę użyte sformułowanie oddaje roli, jaką w działaniu tych urządzeń odgrywają pompy ciepła, gdyż to właśnie na nich opiera się działanie wymienionego sprzętu. Najpopularniejsze na rynku pompy to powietrzne pompy ciepła, wśród których jedną z pozycji jest pompa ciepła powietrze woda. Ciepło pobierane jest z zewnętrznego powietrza, a oddaje się je do powietrza w pewnym pomieszczeniu. Najwydajniejsze pompy to jednak pompy gruntowe, co wynika z faktu, że na głębokości poniżej 9 metrów temperatura wód podziemnych jest względnie stała. Dzięki tej własności uzyskuje się wyższą różnicę temperatur, przez co efektywność pracy wspomnianej pompy ciepła woda powietrze zdecydowanie rośnie. Należy jednak pamiętać o tym, że w jakiś sposób trzeba umieścić to urządzenie na głębokości 9 metrów, której raczej nie osiągniemy łopatą, a bynajmniej nie będzie to łatwe.
W dzisiejszych czasach rynek zalewają rozwiązania określane jako ekologiczne. Ważne jest to, aby upewnić się, czy akurat to wybrane przez nas sprawdzi się w docelowych warunkach. Powietrzne pompy ciepła, tak samo jak pompy ciepła woda powietrze mogą być niezwykle wydajnym źródłem energii, jeśli warunki są ku temu sprzyjającą. Dobrym pomysłem jest zlecenie ekspertyzy, ile możemy zaoszczędzić dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania.