Czym są ustawienia rodzinne Berta Hellingera?

Metoda Berta Hellingera jest powszechnie znana na całym świecie. Bez wątpienia udział w takiej terapii pozwala osiągnąć równowagę emocjonalną. Pacjenci, którzy brali udział w ustawieniach systemowych, twierdzą, że doświadczenie to zmieniło ich życie na lepsze.

Ustawienia rodzinne przywracają równowagę emocjonalną

hellinger ustawieniaNiemiecki terapeuta i filozof Bert Hellinger jest znanym twórcą ustawień systemowych. Metoda ta w dużej mierze odnosi się do terapii systemowej. Dlaczego niektóre osoby decydują się na udział w ustawieniach rodzinnych? Powodów może być bardzo wiele. Na przykład częstą motywacją jest burzliwa relacja z partnerem lub też złe stosunki z rodzicami. Nierzadko również adresaci terapii metodą ustawień rodzinnych cierpią z powodu trudności wychowawczych z dzieckiem. Psychoterapeuci twierdzą, że etiologia problemów emocjonalnych jest niezwykle złożona. Wcale nie jest łatwo znaleźć skuteczne rozwiązanie pozwalające na pełen powrót do zdrowia. Nierzadko tradycyjna psychoterapia trwa latami, nie przynosząc oczekiwanych rezultatów. Doskonale zdawał sobie z tego sprawę Bert Hellinger Ustawienia systemowe są wynikiem wieloletniego doświadczenia niemieckiego terapeuty. Uczestnicy warsztatów, obojętnie czy pełnią rolę głównego bohatera, pomocnika, czy postronnego obserwatora, są zwykle pod wielkim wrażeniem. Każda sesja poświęcona jest wybranemu pacjentowi. Dana osoba wychodzi na scenę wraz z innymi uczestnikami spotkania, którzy symbolicznie mają pełnić poszczególnych członków rodziny.

Problemy rodzinne mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Trauma z dzieciństwa potencjalnie może ciągnąć się za nami przez całe życie. Metoda Hellingera pozwala szybko i skutecznie uporać się z każdym problemem. Przede wszystkim pacjent ma niesamowitą szansę na ustalenie źródła problemów emocjonalnych.