Dla kogo terapia w podejściu systemowym?

 

Odpowiedni dla terapii par, może być tak zwany nurt systemowy który zakłada, że nie można analizować zachowań człowieka w oderwaniu od jego środowiska. W związku z tym, problemy zgłaszane przez osoby, są rozpatrywane w kontekście systemu, którym najczęściej jest rodzina.

Skuteczna terapia dla par w podejściu systemowym

terapia dla par ŁódźNurt systemowy zakłada, że każdy człowiek jest częścią jakiegoś większego systemu, może to być system rodzinny, lub większy – społeczny. W odniesieniu do takiego podejścia, wszystkie osoby szukające pomocy, mogą silnie oddziaływać na ten system lub odwrotnie. W każdym analizowanym przypadku wszystkie aspekty, są analizowane w kontekście systemu, którym najczęściej jest najbliższa rodzina. Podejście systemowe stosowane jest najczęściej w terapi par i rodzin, oraz terapii grupowej. Terapeuta w tym nurcie zachowuje neutralność, zadaje wiele pytań, pomaga wydobywać zasoby, zachęca do wykonywania różnego rodzaju zadań w ramach terapii. Często również przyjmuje rolę moderatora dyskusji. Zdarza się, że terapeuci pracują we dwoje dbając o bezstronność i dystans wobec przedstawionego problemu. Nowością są spotkania z terapeutą prowadzone poprzez internet. Korzystając ze specjalnych portali tematycznych jak np. terapia dla par Łódź, Wrocław, lub zmieniając na interesujące nas miasto, możemy zalogować się i zarezerwować takie spotkanie. Ta forma pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, zwłaszcza jeśli potrzebujemy częstszych spotkań z psychoterapeutą. Czego możemy nauczyć się podczas takich spotkań?

Przede wszystkim, możemy się dowiedzieć jak ze sobą rozmawiać i wzajemnie rozumieć swoje potrzeby. Dodatkowo, poprzez określone zadania możemy przećwiczyć w praktyce, prawidłową komunikację co pozwoli na dotarcie do źródeł konflitu. Wszystko jednak wymaga odpowiedniej motywacji i nastawienia, która jest niezbędna do osiągnięcia oczekiwanego celu.