Jak działa zagęszczanie betonu?

Aby uzyskać wytrzymały i twardy beton musimy go najpierw w odpowiedni sposób wbudować. Mieszanka betonowa w formie gestoplastycznej jest umieszczana w szalunkach, gdzie dochodzi do jej rozprowadzenia w odpowiedni sposób. Taką mieszankę należy na sam koniec zagęścić aby uzyskać jej jak największą wytrzymałość.

Do zagęszczania używa się wibratorów do betonu

wibrator do betonuWszystko ładnie i pięknie brzmi, jednak czym tak naprawdę jest zagęszczanie? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie zastanówmy się najpierw czym jest beton. W skrócie jest to połączenie piasku, kruszywa grubego, cementu i wody. Woda sprawia, że cement zaczyna wiązać, natomiast piasek i kruszywo grube to budulec, który będzie przenosił działające na niego obciążenia. Gdy tylko obciążymy betonową belkę, to ten ciężar będzie przenoszony z ziarenka na ziarenko. Aby te ziarna miały się o co oprzeć muszą być jak najciaśniej ułożone względem siebie. Takie właśnie ciasne ułożenie nazywamy zagęszczeniem mieszanki. Do zagęszczania mieszanki służy wibrator do betonu generujący wibracje, które wprawiają w ruch kruszywo znajdujące się w mieszance. Taki właśnie ruch sprawia, że ziarna poruszają się gdzie tylko mogą, czyli najczęściej w kierunku nie zajętym przez inne ziarna, aż do momentu, gdy nie mają już dokąd się przesuwać, w takim przypadku mówimy, że mieszanka jest już bardzo dobrze zagęszczona. Wibratory wkłada się po prostu do mieszanki i włącza, aż zauważymy, że mieszanka nie zmniejsza już swojej objętości.

Wibrator powinien być podstawowym narzędziem na budowie, gdzie wbudowuje się beton. Wszelkie inne formy zagęszczania, typu pukanie młotkiem po szalunkach jest raczej mało skuteczne i nie sięga w głąb mieszanki. Dobry wibrator natomiast dzięki przenoszeniu wibracji z ziarna na ziarno, swoim zasięgiem obejmuje odpowiedni obszar do zagęszczania.