Jak wybrać lampę?

Tego rodzaju pytania tylko z pozoru są banalne. Przy samodzielnym projektowaniu wnętrz w naszym domu niestety często zapominamy, że istotnym elementem tych wnętrz winno być również oświetlenie.

Jak najlepiej wybrać lampę?

lampy klasyczneKażdy profesjonalny architekt wnętrz potwierdzi, że sposób w jaki oświetlimy pomieszczenie może mieć decydujące znaczenie czy aranżacja w konkretny sposób w ogóle będzie udana. Jedną z zasad oczywistych jest ta, że do umiarkowanego, dość tradycyjnego wyglądu pomieszczenia, załóżmy salonu, wykorzystamy lampy klasyczne. W aranżacji musi być zachowana spójność. W grę będą wchodziły więc tradycyjne rodzaje lamp wiszących, głównie żyrandole. W nowoczesnym wnętrzu z kolei doskonale sprawdzą się i wpasują lampy nowoczesne o odważniejszych kształtach i fasonach. Mogą nadal przybierać formę żyrandoli, ale częściej przybiorą formę na przykład potrójnych lamp z odrębnymi kloszami ułożonymi w jednej linii – to bardzo modny i elegancki design. Nie należy też zapominać, że oświetlenie pomieszczeń nigdy nie powinno kończyć się na jednym rodzaju lamp. Do dyspozycji mamy cały arsenał kinkietów i lampy podłogowe. Te ostatnie świetnie sprawdzą się na przykład przy fotelach i kanapach, by poświecić nam przyjemnym światłem podczas jakiejś fascynującej lektury. Wybierając lampę powinniśmy więc zadbać o to, by stylistycznie była ona dobrana do wnętrza pomieszczenia.

Na dodatek powinniśmy pamiętać, że oprócz głównego źródła światła musimy też zadbać o oświetlenie dodatkowe, które skutecznie je uzupełni, albo będzie mogło być użyte zamiennie.