Jakie lampy do domu?

Oświetlenie decyduje o klimacie we wnętrzu oraz o jego funkcjonalności. Odpowiednio dobrane lampy w pomieszczeniach pokreślą ich przeznaczenie i świetnie je dekorują. Właściwości lamp i żyrandoli pozwalają na ukrycie wad lub uwypuklenie zalet wnętrza, potrafią optycznie je powiększyć, poszerzyć lub zmniejszyć. Jeżeli będziemy stosować się do odpowiednich zasad, możemy kształtować przestrzeń dowolnie.
lampyDo salonu odpowiednie będą lampy wielofunkcyjne, a więc o różnym natężeniu światła. Oprócz oświetlenia górnego np. w postaci ozdobnego żyrandola, warto posiadać również lampy podłogowe, które przydadzą się zarówno podczas oglądania telewizji, jak i czytania. Najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie, które posiada możliwość regulacji, dzięki temu będzie można dopasować strumień światła do różnych potrzeb. Pamiętajmy, żeby nie oglądać telewizji bez żadnego dodatkowego oświetlenia, gdyż to może zepsuć nasz wzrok. Podświetlenie umieszczone za telewizorem jest niezbędne. Podobnie jak lampa stołowa, gdy chcemy po zmroku pracować na komputerze lub oddać się lekturze. Niezbędne jest oświetlenie centralne i oświetlenie miejscowe. Obecnie producenci oświetlenia oferują niemalże nieograniczony wybór, w ofercie mają zarówno lampy podłogowe nowoczesne o fantazyjnych kształtach, lampy ogrodowe, jak i żyrandole. Lampy przeznaczone do kuchni muszą być przede wszystkim praktyczne, najlepiej, żeby wnętrze wypełniały ciepłe barwy. Trzeba też pamiętać o dobrym doświetleniu blatów oraz stołu w jadalni. Lampy do sypialni powinny być przede wszystkim przytulne. W tym wypadku głównym zadaniem oświetlenia jest budowanie nastroju oraz stworzenie klimatu, który sprzyja odpoczynkowi. Niekiedy można zupełnie zrezygnować ze światła górnego, na rzecz kinkietów, halogenów i lamp podłogowych.

Ciekawym rozwiązaniem są dekoracyjne iluminacje, które ostatnio zyskują na popularności. Gwiezdne niebo na podwieszanym suficie to bardzo oryginalne oświetlenie. Niezależnie od tego, jakie lampy wybierzemy, pamiętajmy, że w pomieszczeniu powinno być co najmniej dwa źródła światła.