Jakie rodzaje szalunków znamy?

Tworzenie wykopów jest bardzo często nieodłącznym elementem pewnych prac budowlanych. Szczególnie ich utworzenie jest konieczne, gdy dane prace budowlane odbywają się poniżej poziomu gruntu. Oczywiście bardzo ważne jest, aby właściwie zabezpieczyć tak utworzony wykop.

Ile kosztuje szalunek?

szalunki do wykopów cenaPodczas realizacji pewnych inwestycji budowanych, może być konieczne korzystanie z wykopów. Szczególnie tyczy się to tych inwestycji budowlanych,  które znajdują się poniżej poziomu gruntu, czyli na przykład budowy metra, kanalizacji, czy tez pewnych prac drogowych. W takim wypadku, aby zabezpieczyć odpowiednio utworzony wykop, wykorzystuje się szalunki do wykopów cena tej konstrukcji zależy od tego, z jakich materiałów jest skonstruowany dany szalunek. Szalunek, znany też jako grodzica czy też ścianka szczelna, to specjalna konstrukcja, wykonana najczęściej z materiałów, które są odporne na korozje. Oprócz bowiem ochrony przed osuwającą się ziemią, szalunki mają często za zadanie chronić także przed naporem wody. Za pomocą szalunku, o ile jest on postawiony w odpowiedni sposób, można skutecznie zabezpieczyć wewnętrzne ściany wykopu, tak aby ryzyka osunięcia się ziemi na pracujących robotników było ograniczone do absolutnego minimum. Szalunki można kupić w kilku wersjach, różniących się  nie tylko jakością wykonania ale także tym, czy dany szalunek był już wcześniej używany czy też nie, oraz także możliwością znoszenia różnego rodzaju obciążeń. Oczywiście mocno wpłynie to także na to, jakie będą koszty postawienia danego szalunku.

Jeżeli do zrealizowania danego przedsięwzięcia budowlanego konieczne jest utworzenie wykopu, należy wcześniej przemyśleć sposób jego zabezpieczenia. Jest to bardzo ważne, aby robotnikom pracującym w wykopie nie zagrażało potencjalne osunięcie ziemi.