Jakie wymogi BHP obowiązują w gastronomii?

W restauracji najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Dlatego kucharze i kucharki korzystają z nakryć głowy i wszelkiej ochrony przed zanieczyszczeniami. Dbanie o czystość to kluczowa kwestia, gdy nie chce się mieć problemów z sanepidem.

Czy czepki gastronomiczne są obowiązkowe w kuchni?

praktyczny czepek tiulowy gastronomicznyWszystkie normy BHP mówią o prawidłowym zabezpieczeniu przed nawet najmniejszymi nieczystościami ze środowiska zewnętrznego. W przypadku kobiet i ich długich włosów należy zadbać o praktyczny czepek tiulowy gastronomiczny. Chroni on potrawy przed dostaniem się niepożądanych kosmyków włosów. Często zdarza się, że klienci skarżą się właśnie na znalezienie włosa w jedzeniu. Jest to bardzo nieprzyjemne i może zepsuć smak nawet najsmaczniejszego dania. Wymogi sanitarne mówią o odpowiednim stroju dla kucharzy, czyli fartuchy, buty gastronomiczne, czepki. Pracodawca musi zapewnić wyposażenie, lecz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy spoczywa na pracownikach. Wszelkie normy sanitarne przewidują zasłanianie włosów i właśnie do tego powinien służyć praktyczny czepek tiulowy gastronomiczny. Nie jest to zbyt stylowa część odzieży pracowniczej, lecz spełnia swoje wymagania. Ceny również nie są wygórowane, więc restaurator powinien mieć obowiązek zakupu tego akcesorium dla swoich podwładnych. Występują czepki z daszkiem lub bez niego. Te pierwsze mogą chronić nieco lepiej, ponieważ nie ściągają się przez dodatkowe zabezpieczenie.

Aby restauracja nie borykała się z utrudnieniami ze strony sanepidu właściciele powinni troszczyć się o spełnianie wszystkich zasad BHP. Kluczowe jest zabezpieczenie jedzenia przed niepożądanymi odpadkami i brakiem higieny ze strony pracowników, służy do tego bowiem praktyczna odzież ochronna.