Kleszcze atakują – jaka profilaktyka i badania

 

Maj i czerwiec to sezon wysypu kleszcze – dosłownie wszędzie. Spotkamy je w liczbie ogromnej w lasach, na łąkach, na jeziorami, w parkach, w ogrodach najczęściej w wysokiej trawie. Zagrożenie kleszczowe występuje mniej więcej od marca aż po listopad, a w przypadku braku bardzo niskiej temperatury i mrozów również w miesiącach zimowych. Jak uchronić przed nimi zwierzaka – będzie to poradnik na temat profilaktyki i badań związanych z kleszczami. 

Profilaktyka i badania chroniące nas przed kleszczami

kleszcz badanieJeżeli chodzi o profilaktykę, to bardzo ważnym jest już od samego marca zabezpieczenie naszego psa lub kota (chyba, że jest to kot niewychodzący, chociaż pamiętajmy, iż my również możemy przenieś na naszego domowego, niewychodzącego kota klesza i może on zachorować na jedną z chorób odkleszczowych, nie wykluczajmy nigdy tego i w razie podejrzanych objawów przebadajmy go) środkami do tego przeznaczonymi. Rynek oferuje nam spot-ony, obroże, które działają nawet 8 miesięcy oraz tabletki. Natomiast specjalistyczne badanie  na kleszcza – jest stosunkowo bardzo skuteczne. Należy je wykonać bardzo wcześnie po zauważaniu wczepionego klesza lub jeżeli możliwym było niezauważenie go a pies lub kot czuje się widocznie źle. Pierwsze objawy to złe samopoczucie, wymioty, biegunka, ogólne osłabienie organizmu. Badania – testy pozwolą nam na potwierdzenie lub wykluczenie choroby odkleszczowej, które w przypadków zwierząt domowych są bardzo częste i stanowią duże zagrożenie, nawet dla życia naszego pupila, dlatego też pamiętajmy, iż coroczna profilaktyka przeciw kleszczowa jest konieczna.

Na koniec jeszcze raz powtórzymy – właściciel nigdy nie powinien zapomnieć o profilaktyce przeciw kleszczowej, jest to bardzo ważne. Wystarczy spot-on co miesiąc lub obroża na 8 miesięcy i nasz zwierza będzie bezpieczniejszy, chociaż nie gwarantuje to 100% ochrony.