Korzystna sprzedaż firmy

Każdy, kto choć przez jakiś czas prowadził własną działalność gospodarczą, wie, że nie jest to łatwa sprawa. Dopóki interes się kręci, klienci przychodzą i jest ich coraz więcej, to nie trzeba wiele zmieniać. Jednak kiedy firma notuje straty, to trzeba się zastanowić nad likwidacją. 

Czy można sprzedać jednoosobową działalność gospodarczą? 

sprzedaż firmyW Polsce działa najwięcej jednoosobowych działalności gospodarczych, które mogą zatrudniać nawet do stu pracowników. Kiedy firma przynosi zyski i starcza na wszystkie koszty oraz zostaje sporo w kasie, to przyszłość firmy jest widziana w różowych barwach. Jednak rynek jest nieprzewidywalny i każdego dnia sytuacja może się zmienić. Sprzedaż firmy jest jednym z rozwiązań, kiedy właściciel z różnych powodów nie chce, lub nie może dłużej prowadzić działalności. Może to być firma z dobrą kondycją finansową i perspektywą na przyszłość, albo będąca na skraju bankructwa. Takimi firmami wiele osób się interesuje, ponieważ kupując jaką działalność, nie zaczynają jej od zera. Najczęściej nabywają środki trwałe, towary, materiały, lokale lub nawet pracowników. W przypadku sprzedaży firmy, nowy nabywca przejmuje cały dobytek gospodarczy i może przejąć charakterystyczną dla firmy nazwę, choć będzie do niej dodane imię i nazwisko nowego właściciela. Należy pamiętać, że jeżeli się sprzedaje firmę, to także sprzedaje się wszystkie zobowiązania i długi ciążące na działalności gospodarczej. Wszystkie te informacje, muszą być dokładnie opisane w umowie sprzedaży. 

Sama sprzedaż wiąże się jeszcze z koniecznością wyrejestrowania działalności z Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Natomiast nowy właściciel musi zarejestrować nową działalność.