Montaż instalacji odgromowej

Polskie prawo budowlana na nakłada obowiązku stosowania zabezpieczeń przed piorunami na wszystkich budynkach, dlatego też każdy właściciel może to zrobić we własnym zakresie. Decyduje się na nie zaledwie niewielka część osób, ponieważ kierują się kosztami.

Kiedy wykonać montaż instalacji odgromowej?

instalacje odgromowe krakówKażdego roku w ziemię trafia kilka tysięcy piorunów z czego około połowa uderza w budynki. Największe ryzyko uderzenia pioruna mają domy wokół których nie znajdują się żadne zabudowania albo rosną blisko drzewa. Jeżeli trafi w beton, to może spowodować jego pęknięcie, natomiast uderzenie w drewniany budynek może się skończyć pożarem. Bywa też, że piorun uszkadza instalację elektryczną  lub nawet powoduje w niej zwarcie, przez co może dojść do pożaru. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie budynku odpowiednią instalacją. Jej montaż może być przeprowadzony już na etapie budowy domu lub w trakcie jego użytkowania. Pod względem kosztów, lepiej jest go wykonać na etapie budowy, bo niektóre elementy konstrukcji mogą posłużyć jako części składowe instalacji. Jeżeli interesują nas instalacje odgromowe Kraków jest miastem, w którym działa kilka firm zajmujących się takimi zleceniami. Cała instalacja składa się z metalowych przewodów, które montuje się na dachu, wzdłuż elewacji budynku i prowadzi bezpośrednio do ziemi. Właściwie wykonana instalacja odgromowa jest w stanie w stu procentach zabezpieczyć budynek przed jakimikolwiek uszkodzeniami w wyniku uderzenia pioruna, bo jego energia zostanie od razu skierowana do ziemi.

Wielu właścicieli domów nie montuje takiej instalacji, ponieważ wydaje się im, że ryzyko uderzenia pioruna jest niewielkie. Jednak czasem lepiej nieco zainwestować i spać spokojnie, zwłaszcza jeżeli w naszym domu znajduje się wiele sprzętów elektronicznych.