Pierwsze domy pasywne-historia i charakterystyka

Pierwszy dom pasywny powstał w Polsce w 2007 roku w Smolcu w okolicach Wrocławia. Budynek został wzniesiony na podstawie projektu biura Lipińscy Domy. Projekt opiera się na zasadzie maksymalnego ograniczenia strat ciepła.

Domy pasywne są mało popularne w Polsce

dom pasywnyOdpowiednio umieszczone drzwi wewnętrzne oraz okna umożliwiły maksymalne pozyskanie ciepła z energii słonecznej od strony południowej. W celu pogłębienia efektu przednia fasada domu została całkowicie przeszklona. Aby zapobiec przegrzaniu wnętrza domu w okresie letnim, architekci umieścili okapy będące elementami zacieniającymi.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie garażu jako dodatkowego źródła energii cieplnej, dzięki postawieniu go jako budynku o niezależnej konstrukcji. Stosowane dodatkowo uszczelnione bramy garażowe zapobiegają kolejnym stratom ciepła w domach pasywnych. Domy pasywne wymagają konstrukcji przegród zewnętrznych z zachowaniem zasady maksymalnego zachowania energii. Wykorzystuje się więc tutaj zjawisko zwane przenikaniem ciepła. Ważnym czynnikiem charakteryzującym domu pasywne jest zastosowanie standardowych wytycznych dotyczących współczynnika przenikania ciepła. W przypadku podłóg, wewnętrznych ścian, dachu stropu, okien i drzwi z montażem nie może być wyższy niż 0,15W/m2K. Jednak w przypadku naszego domu, aby osiągnąć standard domu pasywnego, współczynnik ten musi wynosić około 0,1 W/m2K. Zaniżony współczynnik udało się osiągnąć stosując warstwę izolacyjną o grubości od 30 do 44 cm. Pierwszy polski dom energooszczędny powstał na nowoczesnym osiedlu domów jednorodzinnych, na działce o powierzchni 700 m2. Ze względu na małe nasłonecznienie części południowej budynku dopilnowano, aby od tej strony nie był on zasłoniono żadnymi obiektami. Konstrukcję uproszczono nie stosując podpiwniczenia, a posadzkę zaizolowano warstwą styropianu o grubości 30 cm i odpornego na działanie wody. Pierwszym etapem prac budowlanych było wykonanie fundamentu i płyt żelbetonowych, a następnie nastąpił montaż ścian, drzwi wewnętrznych oraz okien. Więźba dachowa została wykonana tradycyjnie, dodatkowo zastosowano tylko 3 warstwy izolacji.

Obiekt został stworzony wyłącznie do celów pokazowych. Niestety technologia ta wciąż zostaje w Polsce mało rozwinięta, co rzutuje na wysokie ceny materiałów budowlanych, ale może w przyszłości się to zmieni.