Pilarki taśmowe przeznaczone do przemysłowego cięcia metali

 

Piły taśmowe (pilarki taśmowe) przeznaczone do przemysłowego cięcia metali, np. do stali konstrukcyjnej w halach produkcyjnych oraz do produkcji prętów w maszynowniach, są dostępne w wersjach pionowych i poziomych. Typowe prędkości taśmy wahają się od 0,20 m/s do 25 m/s, chociaż specjalistyczne piły taśmowe są budowane do cięcia tarciowego metali twardych i prędkości taśmy roboczej 76 m/s.

Piły taśmowe warsztatu metalurgicznego i maszynowego

pilarka taśmowaPiły taśmowe do cięcia metali są zazwyczaj wyposażone w szczotki lub koła szczotkowe, aby zapobiec utknięciu wiórów pomiędzy zębami piły. Systemy chłodzące brzeszczot z płynem tnącym są również powszechnie stosowane w piłach taśmowych do cięcia metalu. Płyn chłodzący zmywa wióry oraz utrzymuje chłodzenie i smarowanie ostrza. Pozioma pilarka taśmowa utrzymuje obrabiany element nieruchomo, podczas gdy brzeszczot wychyla się w dół podczas cięcia. Ta konfiguracja jest używana do cięcia długich materiałów, takich jak rury lub pręty, na długość. Jest to więc ważna część urządzeń w większości zakładów maszynowych. Konstrukcja pozioma nie jest przydatna do cięcia łuków lub skomplikowanych kształtów. Małe poziome piły taśmowe zazwyczaj wykorzystują sam posuw grawitacyjny, opóźniony do regulowanego stopnia przez sprężynę wężową. W modelach przemysłowych szybkość opadania jest zwykle kontrolowana przez siłownik hydrauliczny, który odpowietrza się przez regulowany zawór.

Gdy piła jest ustawiona do cięcia, operator podnosi piłę, ustawia materiał do cięcia pod tarczą, a następnie włącza ją. Piła powoli opada na materiał, tnąc go w miarę przesuwania się taśmy tnącej. Po zakończeniu cięcia następuje zadziałanie wyłącznika, a piła automatycznie się wyłącza. Bardziej zaawansowane wersje tego typu piły są częściowo lub całkowicie zautomatyzowane.