Plusy i minusy żaluzji drewnianych

Wiele osób, które urządzają właśnie dom lub mieszkanie zastanawia się, w jaki sposób zaciemnić okna. Możliwości mamy naprawdę duże, ponieważ producenci proponują wiele różnych konstrukcji, które różnią się materiałami, sposobem wykonania, mechanizmem działania. Niektóre osłony nie tylko zaciemniają okna, ale pełnią również rolę dekoracyjną, ponieważ są wyjątkowo efektowne. Inne są proste i bardzo funkcjonalne.

Okna PCV – dlaczego są tak popularne?

Rolety dzień noc będą pasować do wnętrz w stylu nowoczesnym. Drapowane plisy z tkanin, czyli roletki rzymskie dodadzą zaś uroku klasycznym aranżacjom. Miłośnicy klasycznych rozwiązań mogą również wybrać żaluzje oraz okna PCV. Osoby, które chcą, aby osłony okienne wpisały się w aktualne trendy, mogą zdecydować się na konstrukcje wykonane z drewna. Takie naturalne osłony okna znakomicie wpiszą się w styl klasyczny, ale będą pasować również do wystroju minimalistycznego czy modernistycznego.okna PCV
Drewniane żaluzje mają kilka zalet, których nie zapewnią nam inne materiały służące do zaciemniania okien. Składają się one z drewnianych listków ułożonych w poziomie. Poszczególne listwy mogą mieć szerokość 25 lub 27 mm. Na rynku dostępne są także konstrukcje z listwami o szerokości 50 mm. Atutem takiego mechanizmu jest przede wszystkim możliwość regulacji kąta padania światła. Rolety tkaninowe zmuszają do całkowitego przysłonięcia okien. Dzięki drewnianym listkom, możemy jedynie delikatnie przyciemnić wnętrze. Wieczorem zaś wystarczy całkowicie przysłonić okna, aby do pomieszczenia nie wpadało uliczne światło, które będzie nam przeszkadzać w wypoczynku.
Drewno jest efektowne i doskonale będzie pasować do klasycznych mebli. Dzięki temu, nie wprowadzimy w aranżacji chaosu. Tkaniny trzeba zaś dobierać bardzo ostrożnie, aby pasowały do wszystkich domowych dodatków. Producenci na drewnie pozostawiają również naturalne słoje, proponują żaluzje w różnych odcieniach. To sprawia, że będą one dobrze komponować się praktycznie z każdym wystrojem.
Słabą stroną drewnianych żaluzji jest jednak ich trwałość – z czasem mogą zacząć się wykrzywiać. Lepiej także nie stosować ich w wilgotnych pomieszczeniach (np. kuchni).