PMI – testowanie składu chemicznego stopów

Testy PMI, znane również jako badanie składów chemicznych materiałów, analizują materiały w celu zbadania składu chemicznego metali i stopów. Zrozumienie dokładnego składu i gatunku stopu pozwala zarówno pracownikom zakładu, jak i dostawcom oraz innym odpowiedzialnym stronom na utrzymanie łańcucha komponentów i dopasowanie specyfikacji stopu. 

Badania składu chemicznego stali

Badania składu chemicznego - PMIBadania PMI są ważnym elementem kontroli jakości i zgodności z przepisami bezpieczeństwa dla przedsiębiorstw w wielu branżach. Stopy określa się pod kątem odporności na korozję, tolerancji temperaturowej lub właściwości mechanicznych, a błąd materiałowy może spowodować przedwczesną awarię podzespołów. Wyniki testu PMI mogą być bardzo pomocne przy wyborze odpowiednich materiałów do danego zastosowanie, a także w sprawdzeniu, czy materiały pasują do zamówienia lub że materiał użyty w produkcie eksploatacyjnym odpowiada specyfikacji. Kontrola może potwierdzić, że materiał ma skład chemiczny zgodny z dokumentami certyfikacyjnymi lub jest zgodny ze specyfikacją. Badania składu chemicznego – PMI umożliwiają identyfikację klasy materiału i weryfikację materiału wypełniacza w zastosowaniach spawalniczych. Firmy wymagają testowania PMI, ponieważ gołym okiem nie można ocenić różnicy w metalach. Większość z nich wygląda tak samo, a właściciel firmy nie może dostrzec różnicy między stalą 316L a stalą 304 z wyglądu. Testowanie gwarantuje, że osoba ma rację co do materiałów, które wypuszcza na rynek. Ważne jest, aby materiały do konkretnych konstrukcji wykorzystywały odpowiedni rodzaj stali.

Testy PMI pokazują, jak firma poważnie podchodzi do jakości materiałów i zadowoli się wyłącznie materiałami klasy premium od swoich dostawców. W dłuższej perspektywie zadowoleni klienci oznaczają dobrze rozwijający się biznes. Zastosowanie odpowiednio dobrego materiału zapewni także bezpieczeństwo podczas eksploatacji gotowego produktu.