Praca przy obsłudze wtryskarki

Wtryskarka najogólniej mówiąc zajmuję się produkcją plastikowych przedmiotów. Od pudełek na produkty żywnościowe, przez zabawki, koszyki aż po dużych rozmiarów kosze czy wanienki. Zapotrzebowanie na tego typu produkty jest ogromne.

Jak działa wtryskarka?

wtryskarkaFirmy zajmujące się ich produkcją pracują non stop. Maszyny nie są nigdy zatrzymywane. Produkcja jest całkowicie zautomatyzowana, jednak człowiek jest nadal potrzebny do jej obsługi. Serwis wtryskarek zajmuje się dopilnowaniem, że w maszynie znajduje się właściwej jakości materiał do przetopienia, oraz, że jest ona zaopatrzona we wszystkie potrzebne elementy „wykończeniowe”. Gotowe produkty wtryskarka wykłada na taśmę, z której znowu odpiera ją człowiek. Jest on odpowiedzialny w tym miejscu za dokonanie jakościowej oceny produktu, upewnienie się, że wszystkie jego wymagane elementy są należycie wykonane i umieszczone we właściwym miejscu. Niekiedy produkt wymaga też „dopieszczenia” poprzez tzw. grotowanie, czyli delikatne usunięcie nadmiernej ilości wylanego plastiku. Dalej do obowiązków pracownika wtryskarki należy również obklejenie produktu, ewentualnie jego zaopatrzenie w etykiety. Ostatecznie produkt jest pakowany zgodnie z zamówieniem i wyjeżdża gotowy do sprzedaży. Praca przy obsłudze wtryskarki jest więc pracą w ciągłym ruchu, wymagana jest umiejętność przykładania uwagi do detali.

Konieczne jest odbycie szkolenia przetwórstwo tworzyw. Pracodawca oczekuję dyspozycyjności do pracy zmianowej. Niestety praca, pomimo iż nie jest pracą ciężką fizycznie, jest niezwykle nużąca.