Prosta zasada działanie syfonu

Urządzenie takie jak syfon jest niezbędnym elementem wszystkich instalacji wodnych zamontowanych w każdym gospodarstwie domowym. Odpowiedzialny jest między innymi za to aby w pomieszczeniach w których znajdują się zlewy lub umywalki nie pojawiały się przykre zapachy. Jaka jest dokładna zasada działanie syfonu? 

Zasada działania syfonu w naszej łazience?

SyfonW najprostszych słowa można powiedzieć, że syfon działa na podobnej zasadzie jak rurka fermentacyjna zakładana na górze butli podczas produkcji wina. Syfon najczęściej montowany jest pod umywalką pod na tyłach toalety. Powietrze czyste, które znajduje się w łazience oddziela się za pomocą wody znajdującej się w syfonie od powietrza zanieczyszczonego znajdującego się w kolektorze ściekowym. W momencie spłukiwania wody w toalecie woda kierowana jest odpływem do ścieków, ale jej mała część za pomocą siły ciśnienia wypycha uprzednio znajdującą się wodę z syfonu. Syfony montowane pod zlewami lub umywalkami działają na tej samej zasadzie. Czasami zdarza się, że w syfonie nie znajduje się odpowiednia ilość wody aby stworzyć poprawnie działający obieg hydrauliczny. W takim przypadku przez odpływ umywali do łazienki dostaje się bardzo nieprzyjemny zapach z kolektora ściekowego. Aby pozbyć się takiego fetoru należy ponownie napełnić syfon wodą. Sytuacja taka występuje najczęściej gdy instalacja wodna nie jest używana przez dłuższy okres czasu. W takim wypadku woda najzwyczajniej w świcie wyparowuje. 

Podsumowując zasada działania syfonu jest bardzo prosto i w przypadku niepoprawnego funkcjonowanie zarówno naprawa jak i wymiana nie powinna stanowić problemu. Prac takich można dokonać przy pomocy podstawowych narzędzi znajdujących się w każdym gospodarstwie domowym. W wielu marketach budowlanych można kupić całe zestawy zmontowanych syfonów wraz z kompletem uszczelnień.