Przyczyny i objawy zespołu cieśni

W każdej pracy zawodowej możemy spotkać się z czynnikami ryzyka, które prowadzić mogą do chorób zawodowych, różnego typu dolegliwości i problemów. Praca przy komputerze, w biurze, choć z pozoru może wydawać się lekka, także może prowadzić do różnego typu niedomagań. Jednym z nich może być zespół cieśni nadgarstka, który dotyka aż 6% populacji.

Dlaczego nadgarstki bolą?

zespół cieśni nadgarstkaOsoby, która pracują przy komputerze, wykonują powtarzalne ruchy (pisanie na klawiaturze, używanie myszki). Często jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że te czynności stanowią obciążenie dla układu ruchu. Po pewnym czasie mogą zacząć zauważać przykre objawy- mrowienie dłoni, ból i dyskomfort, a także drętwienie. Nie należy bagatelizować tego typu objawów, ponieważ mogą świadczyć i rozwijającym się schorzeniu neurologicznym, którym jest zespół cieśni nadgarstka. Choroba rozwija się głównie u osób, które z racji chociażby pracy zawodowej, wykonują stale podobne ruchy. W ten sposób może dojść do ucisku mechanicznego na nerwy, który rozpoznawany jest właśnie jako zespół cieśni nadgarstka. Jeżeli schorzenie nie jest jeszcze zaawansowane, lekarz może zalecić rehabilitację, odpoczynek i sterydy. wówczas jest szansa, że choroba się cofnie. Niestety w wielu przypadkach jedynym sposobem na powrót do pełnej sprawności, jest operacja. Taki zabieg jest jednak niezwykle skuteczny- aż w 90 % przypadków umożliwia całkowite wyeliminowanie objawów.

Praca przy komputerze nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak widzimy, może prowadzić nawet do schorzeń neurologicznych. Dlatego istotne jest zadbania o odpowiednie warunki pracy- przede wszystkim wygodne krzesło, dobrej jakości myszkę i specjalną podkładkę, która umożliwia utrzymywanie nadgarstka w komfortowej pozycji.