Rodzaje paliwa do kominków

Do kominków, w zależności od ich rodzaju, można stosować róże typy paliwa, jednak nie poleca się do tego zwykłego węgla, ponieważ jego kontakt z żeliwem możne doprowadzić do zniekształcenia, a w konsekwencji do uszkodzenia kominka.

Kominki to ozdoba wnętrza

kominkiW Poznaniu najczęściej wybieranym do kominków paliwem jest drewno, ale można stosować również brykiety i węgiel brunatny. Drewno powinno być wysezonowane (przez około dwa lata) i możliwie suche. Najlepiej jeśli będzie to twarde drewno drzew liściastych, które generuje mało zanieczyszczeń i łatwo sterować ustawieniami kominka, by osiągnąć jak najlepsze parametry spalania i maksimum ciepła. Palenie mokrym żywicznym drewnem spowoduje powstawanie dużej ilości zanieczyszczeń i sadzy, która szybko zacznie zatykać komin, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego i suchego drewna oraz jego właściwe przechowywanie. Pamiętajmy, by regularnie czyścić kominy i zawsze mieć pod ręką suchy opał – zimą najlepiej mieć go w domu, by nie palić zamarzniętymi szczapkami. Można wybrać też piece na pellet, np. z oferty producenta z Poznania. Pellet jest paliwem ekologicznym, dającym dużo ciepła, nie pozostawiającym wielu osadów. Do tego piece pelletowe mają często automatyczne podajniki opału oraz wyglądają jak zwykłe kominki czy kozy, więc będą ozdobą wnętrza. Można tez wybrać biokominek, w którym spala się bioetanol.

Odpada wtedy problem sprzątania, przechowywania dużej ilości opału i czyszczenia komina. Biokominki są ekologiczne i dekoracyjne, ale nie nadają się do ogrzewania domów.