Rzetelne zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi

Wspólnota mieszkaniowa powstaje w chwili prawnego oddzielenia pierwszego z mieszkań od reszty w jednym budynku. Powstają wtedy osobne księgi wieczyste, dzieję się tak na mocy ustawy z roku 1994. Struktura zarządzania wspólnotą mieszkaniową jest dość złożona, spowodowane jest to tym, że każda ze wspólnot posiada wielu pomniejszych właścicieli.

Rzetelne administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi

rzetelne administrowanie kamienicami w KrakowieKażda ze wspólnot poza wieloma współwłaścicielami posiada jednego, głównego administratora. W każdym z miast sprawa wygląda podobnie. Rzetelne administrowanie kamienicami w Krakowie nie różni się od tej samej czynności wykonywanej w Warszawie, Poznaniu czy jakimkolwiek innym mieście. Podstawowym czynnikiem sprawiającym, że administrowanie w dany sposób przynosi więcej dobrego niż złego jest dobry kontakt z właścicielami mieszkań. Sprawy wspólnoty powinny być rozpatrywane na forum przedstawicieli każdego z mieszkań, a decyzje podejmowane drogą demokratyczną. W ten sposób można zarządzanie przyniesie najlepszy z możliwych efektów. Jeden człowiek nie może decydować za wszystkich. Osoba będąca administratorem powinna mieć doświadczenie w wykonywanej pracy, rozeznanie w księgowości, prowadzeniu finansów oraz obsługi technicznej całego budynku. Dobry zarządca powinien dbać o interesy całej wspólnoty oraz o to by kamienica zarządzania przez niego zyskiwała coraz lepszą opinię. Poprawi to sytuację nie tylko jego, ale też i każdego z mieszkańców.

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową wbrew pozorom nie jest tak proste jak się nam może wydawać. Na szczęście istnieją firmy, które zrzeszają ludzi trudniących się administrowaniem profesjonalnie. Skorzystanie z oferty którejś z nich przynosi dobre efekty. Wynajęcie profesjonalnego administratora wspólnoty mieszkaniowej to koszt około 2000 zł miesięcznie.