Sprzęt do łączenia aluminium

 

Praca z metalem, a w szczególności z aluminium nie jest prosta. Z tego powodu wybór urządzenia do tego typu obróbki jest bardzo istotny. W zasadzie istnieją dwa główne typy spawarek, które radzą sobie z tego rodzaju materiałem. Stąd tak szeroki wybór urządzeń określanych jako MIG i TIG.

Spawarki TIG i MIG

spawarki do aluminiumWybierając spawarki do aluminium kierować powinno się kilkoma czynnikami. Po pierwsze – materiał jaki będziemy łączyć. Grubość blachy ma ogromne znaczenie. Elementy, których grubość przekracza 3 mm najlepiej spawać sprzętem typu MIG. TIG teoretycznie pozwalana łączenie takich grubości, ale wymaga to ogromnego nakładu czasu i pracy. Kolejnym ważnym parametrem wartym uwagi jest natężenie prądu. Im większa, pozwala na bardziej skomplikowane łączenia różnych kompozytów. Za wartość na poziomie, który rozgranicza zastosowanie amatorskie od profesjonalnego uważa się 150 A. Ze względu na ilość części oraz ich zróżnicowane względem producenta parametry, warto zastanowić się nad marką produktu. Jeśli zdecydujemy się na zakup sprzętu mniej znanego producenta liczyć możemy się, z tym że w przyszłości znalezienie części zamiennych lub serwis całego urządzenia będzie utrudnione. Specjaliści, do użytku domowego lub dla amatorów zaczynających swoją przygodę ze spawaniem polecają przede wszystkim spawarki TIG. Biorąc pod uwagę parametry oraz ergonomię, przekładające się na lekkość pracy wybór ten jest słuszny. Profesjonaliści zajmujący się spawaniem zawodowo powinni zdecydować się na sprzęt typu MIG. Daje on większe możliwości, ale praca z nim wymaga umiejętności i czasu.

Wybierając łączenie aluminium, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim materiał, z którym będziemy pracować. Istotna jest również wartość prądu i dobór marki urządzenia. Wybór uzależniony jest również od stopnia zaawansowania użytkownika spawarki.