Sukienka z gipury

Gipiura to jeden z kilku rodzajów koronek klockowych, które kiedyś wykonywano z klocków, m.in. długich szpulek. Ten rodzaj sieci nazywany jest również  weneckim. Wokół bloków owijano nitki i tkano je w grupach po cztery. W ten sposób powstała ażurowa koronka z różnymi motywami zdobniczymi. Obecnie aplikacje gipiurowe wykonywane są maszynowo.

Klasyczna suknia z gipiury

gipiura do sukienkiGipiura jest często mylona z haftem, a w rzeczywistości oba wzory tekstylne są bardzo podobne. Cechą charakterystyczną gipiury są duże, nieregularne i przypominające relief oczy. Haft wykonywany jest bezpośrednio na materiale, natomiast gipiura jest dostępna na rynku szycia w postaci szytych aplikacji. To bardzo piękny rodzaj koronki, ale jest bardzo trudny do wykonania. Gipiury sprzedawane są głównie na ladzie i można je znaleźć w sklepach pasmanteryjnych oraz hurtowniach tekstylnych. Gipiura z metra jest często kupowana do ozdabiania zasłon. Klasyczne zasłony z aplikacją gipiury nabierają eleganckiego charakteru i niepowtarzalnego stylu. Ozdobne detale w postaci gipiury na firance przyciągają uwagę i podnoszą atrakcyjność dekoracji okna. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie gipiury. Często używa się jej również do ozdabiania ubrań, a nawet przedmiotów codziennego użytku. W modzie damskiej gipiura do sukienki wykorzystywana jest od lat w postaci ciekawych aplikacji ozdobnych, jak również na marynarkach i spodniach. W eleganckich sukniach wieczorowych czy sukniach ślubnych nie powinno zabraknąć gipiury. Dużą popularnością cieszą się ubrania wykonane w całości z gipiury. Zwyciężają kołnierzyki z gipiury, a także gipiurowe aplikacje naszyte na szyję.

Pamiętaj, że dekoracja koronkowa wymaga konserwacji. Ubrania z gipiury najlepiej prać ręcznie w zimnej wodzie bez dodawania detergentu. Podczas prania tkanin gipiurowych nie ustawiaj pralki na temperaturę wyższą niż 30°C i nie używaj wybielacza z chlorem. Odzież zdobiona gipiurą lub inną koronką nie powinna być suszona w suszarce bębnowej, a najlepiej zrezygnować z wszelkiego wirowania.