Systemy ERP – czym one są?

Systemy ERP, czyli Enterprise Resource Planning to jak sama nazwa wskazuje oprogramowanie dla firm mające na celu wspomaganie zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa.

Systemy ERP pomagają zarządzać zasobami firmy, a jednym z nich jest program subiekt gt

subiekt gtProgramy te pozwalają na zarządzanie firmą głównie przez pryzmat zgromadzonego przez niego kapitału finansowego przy jednoczesnym uwzględnieniu ograniczeń występujących na rynku Systemy Enterprise Resource Planning mają rozległe zastosowania. Dzięki nim przedsiębiorca może zarządzać zmianami technologicznymi aż po opracowywanie szczegółowych raportów dotyczących działalności firmy dla kierownictwa lub zarządu. System ERP odnajdzie się w dowolnym typie działalności od produkcji pociągów po hotele i gastronomię. Rynek takich systemów stał się niezwykle konkurencyjny co sprawiło, że pojawiło się dużo producentów tych urządzeń, a i programów rozwijanych jest coraz więcej. Najpopularniejsze programy z sektora RSP to między innymi: enova, optima xl, pc market, enova365 oraz subiekt gt. Jaką funkcjonalność oferują tego typu programy? Potrafią one np. uwzględnić wszystkie dziedziny działalności przedsiębiorstwa, ich modułowa konstrukcja pozwala na kilkuetapowe wdrażanie systemu w przedsiębiorstwie, umożliwiają integrację podsystemów i funkcji firmy, uwzględniają zarówno przedsięwzięcia realizowane w obrębie działań logistycznych firmy, umożliwiają dostosowanie zróżnicowanych warunków organizacyjnych i przedmiotów działalności przedsiębiorstwa, ich elastyczność pozwala na łączenie ze sobą poszczególnych modułów systemu i kooperację z wewnętrznymi systemami firmy, wspomagają funkcje kontrolne. Systemy Enterprise Resource Planning możemy zakupić w kilku możliwych wariantach. Możemy je kupić na stałe i korzystać z nich przez nieograniczony czasu. Zazwyczaj wtedy jednorazowa opłata za dostęp do programu będzie wysoka. Mamy także możliwość zakupu licencji na jeden rok, którą możemy co roku odnawiać. Jest to rozwiązanie tańsze, gdyż za roczną licencję płacimy zazwyczaj 30% wartości licencji stałej, jednak musimy mieć na uwadze, że będzie to nasz coroczny wydatek.

Kupno programu na rocznej licencji daje nam także możliwość zmiany programu, jeśli ten który zakupiliśmy nie przypadnie nam do gustu.