Techniki i zasady pływania kajakiem

 

Kajak to mały statek pływający, w którym pływamy przodem do kierunku przemieszczania się. Poruszamy nim za pomocą wioseł o podwójnych piórach. Jaki będzie najlepszy kajak na nasze rzeki i czy wymaga on specjalnych umiejętności i uprawnień?

Podstawowe zasady i techniki pływania kajakiem

spływ kajakowy w PomiechówkuNa kompletny sprzęt pływający składa się nie tylko kajak, ale również sprzęt asekuracyjny i ratunkowy. Aby nasza przygoda była przyjemna i bezpieczna, musimy zadbać o możliwie najlepszy sprzęt, pamiętając przy tym o przepisach prawnych z którymi każdy kajakarz powinien być obeznany. Jaki więc wybrać najlepszy kajak na początek i gdzie zacząć? Te pytania nie są trudne, ale powinniśmy zapoznać się z paroma propozycjami, dotyczącymi podstawowych zasad i technik. W obecnych czasach, sprzęt używany przez firmy organizujące spływy, jest bardzo wysokiej jakości. Dlatego bardziej skupię się na technice pływania. Bardzo dobrym wyborem na początek jest np. dziewięcio kilometrowy spływ kajakowy w Pomiechówku. Mamy tam do dyspozycji cudowne widoki i spokojny nurt wodny, a przy tym niezapomniany klimat jaki towarzyszy podczas organizowanych tam imprez. Wracając do techniki pływania, wyróżniamy kilka podstawowych czynności: wsiadanie, wysiadanie, siedzenie w kajaku, wodowanie, wiosłowanie, pokonywanie przeszkód i ratowanie tonącego kajaka. Można tego wszystkiego nauczyć się z pomocą odpowiedniej literatury, oraz w szkółkach i klubach, dla tego nie będę opisywać poszczególnych czynności, natomiast omówię najbardziej istotne zasady. Wsiadanie, odbijanie oraz przybijanie do brzegu należy zawsze wykonywać pod prąd, W dwuosobowych kajakach, sternikiem jest osoba siedząca z tyłu, natomiast osoba siedząca z przodu to tak zwany ostrzegający (przeszkody, rwący nurt, zakręty). W kajaku powinniśmy siedzieć wyprostowani z ugiętymi nogami. Wiosła trzymamy tak, aby przedramiona tworzyły kąt prosty z ramionami.

Musimy również pamiętać, aby nie trzymać wioseł kurczowo, wówczas ominą nas problemy z odciskami. W przypadku pojawienia się przeszkód, staramy się je ominąć, lub jeśli nie jest to możliwe, obrócić kajak bokiem do nich i odepchnąć się wiosłem. Omijamy również wiry i uważamy na przepusty, aby się w nich nie zaklinować.