Wybór izolacji termicznej do domku

 

Gdy Marysia wymarzyła sobie domek na działce pod Poznaniem, chciałem ze wszystkich sił zrealizować jej pragnienie. Dlatego bardzo szybko zabrałem się do roboty, domek miał być niewielki, dlatego byłem zdania, że poradzę sobie z jego budową samodzielnie – w końcu ojciec mój był budowlańcem i wiele mnie nauczył w tym temacie. Budowa poszła gładko, pomagał mi kolega, również budowlaniec.

Izolacja z pianki poliuretanowej

izolacje termiczne poznańNadszedł jednak moment na wykonanie izolacji termicznej. Zastanawiałem się, jaki materiał nada się do tego najlepiej. Możliwości było przecież tak wiele! Od tych tradycyjnych w postaci styropianu lub wełny mineralnej, po te bardziej nowoczesne, jak na przykład izolacja natryskowa. Zupełnie nie wiedziałem, na co się zdecydować, a jeśli chodzi o izolacje termiczne Poznań jest miastem, w którym wybór materiałów budowlanych jest naprawdę dobrym, dlatego nie miałbym problemu z dostępem do żadnego materiału, jaki tylko wybiorę. Ale które rozwiązanie jest najlepsze? Tego nie wiedziałem i postanowiłem zadzwonić do ojca, który przecież od lat pracował w budownictwie. Ten mimo podeszłego wieku powiedział mi, że najlepiej stawiać na nowoczesne rozwiązania. Według niego dobrym wyborem będzie izolacja termiczna z pianki poliuretanowej aplikowanej metodą natryskową.Miało to być rozwiązanie najskuteczniejsze, ponieważ w ten sposób tworzona jest jedna warstwa, nie ma łączeń jak w przypadku płyt z wełny mineralnej czy ze styropianu.

W ten sposób uniknę mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło. Brzmiało to mądrze i zaufałem ojcu. I faktycznie, wszystko sprawdziło się w rzeczywistości. Mieliśmy z Marysią piękny domek na działce pod Poznaniem, który dobrze trzymał ciepło nawet zimą, ponieważ izolacja termiczna była całkowicie szczelna.