Zastosowanie czujników tensometrycznych

 

Większość wag wykorzystywanych w przemyśle, działa dzięki wykorzystaniu czujników tensometrycznych. Są to elementy, dzięki którym w gruncie rzeczy możliwe jest dokonanie dokładnych pomiarów różnego rodzaju produktów znajdujących się na wadze taśmociągowej. W poniższym tekście postaram się wam przybliżyć zastosowanie i zalety tego typu czujników.

Kilka słów o czujnikach tensometrycznych

niezawodne czujniki tensometryczneWykorzystywane są w urządzeniach służących m.in. do pomiaru sił ściskających, rozciągających i naprężeń. Jeśli chodzi o zastosowanie, niezawodne czujniki tensometryczne wykorzystywane są po odpowiednim ich dobraniu do konkretnych warunków i wymagań pomiaru związanych z tym, z jakiego materiału wykonane są czujniki, jaki mają kształt, rodzaj obciążeń, graniczne temperatury pracy. Do konkretnego urządzenia muszą zostać dobrane więc właściwe czujniki tensometryczne, które będą spełniały swoje zadania w zadanych warunkach pracy, do których może, np. należeć szczególnie wysoka lub niska temperatura. Ze względu na materiał wykonania czujników tensometrycznych, a co za tym idzie, ze względu na ich różnorodne właściwości, wyróżnia się kilka rodzajów tensometrów. Jednym z nich, prawdopodobnie stosowanym najczęściej w przypadku pomiarów laboratoryjnych i użytkowych, są czujniki oporowe. Są one niezwykle czułe i dokładne, odporne na drgania i wszelkiego rodzaju wstrząsy, a jednocześnie charakteryzują się małymi wymiarami.

Producenci wag, zarówno przemysłowych, jak i tych do użytku domowego lub laboratoryjnego, muszą dobrać odpowiednie czujniki tensometryczne do potrzeb konstruowanej maszyny. Wszystkie czujniki jednak, bez względu na rodzaj, charakteryzują się niezawodnością i odpowiednią dokładnością pomiaru, co jednocześnie stanowi świadectwo ich zasadnego wykorzystania w różnego rodzaju wagach.