Zbieranie znaczków pocztowych

Zbieranie znaczków to jedno z najpopularniejszych hobby. Podejmuje się tego wielu ludzi na całym świecie. Nie są to tylko filateliści i zawodowi kolekcjonerzy, ale często zwykli ludzie, którzy prowadzą male zbiory. Ta pasja bywa wymagająca, bowiem zdobycie rzadkich znaczków jest bardzo trudne. Tym samym jest to jednak zajęcie pełne wyzwań, które dla wielu okazuje się bardzo interesujące. 

Gdzie zbiera się znaczki? 

klaser do znaczków pocztowychZnaczki można kupować na poczcie. Pozwala to na nabycie rzeczy nowej i nienaruszonej. Daje też możliwość zakupu bloczka znaczków, co jest szczególnie cenione u kolekcjonerów. Niektórzy wycinają również znaczki z otrzymywanych listów. Nie odrywa się ich, bo mogłyby się uszkodzić, ale wycina z fragmentem koperty. Takie znaczki są jednak mniej warte. Początkujący kolekcjonerzy zwykle rozpoczynają tworzenie swoich zbiorów od zebrania znaczków z własnego otoczenia. Sami zatrzymują o, co wpada im w ręce, a ponadto proszą więc rodzinę i znajomych o przekazywanie im tych rzeczy. O ile adresaci próśb sami nie są zbieraczami, chętnie dzielę się znaczkami z młodym hobbystą. Miejscem, gdzie kolekcjonerzy gromadzą swoje zbiory, jest specjalny klaser do znaczków pocztowych. Ma on postać podobną do albumu, z tą różnicą, że poszczególne karty są wypełnione foliowymi paskami, ułożonymi równolegle względem siebie. Za tę folię wkłada się poszczególne znaczki, dzięki czemu ułożone są one w równych rzędach.

Pozwala to zachować porządek. Dodatkowo są chronione przed zabrudzeniami. Nie zaleca się dotykania kolekcjonerskich znaczków palcami. W ten sposób można by je zanieczyścić. Do wyjmowania czy przemieszczania używa się specjalnej pincety z zaokrąglonymi końcówkami. Dzięki temu mogą one przez długie lata zachowywać swój nieskazitelny wygląd.