Gdzie stosuje się zasilanie prądem stałym?

W życiu codziennym wykorzystywanych jest wiele różnych urządzeń. W zależności od charakterystyki danego sprzętu niezbędne jest zapewnienie innej formy energii do jego działania. Należy wspomnieć, że z reguły urządzenia i maszyny mają w swojej strukturze zawarte odpowiednie przetworniki energii, które umożliwiają ich zasilanie energią elektryczną bezpośrednio z sieci. Następnie energia ta jest zamieniana na inne formy poprzez wbudowane przetworniki.

Do czego wykorzystywany jest silnik DC?

silniki prądu stałegoTych na rynku jest całkiem sporo. Przykładem mogą być chociażby silniki prądu stałego, które zamieniają energię elektryczną na energię mechaniczną. Przetwornik taki jest najczęściej zbudowany z kilku zasadniczych elementów. Można tutaj wymienić: stojan z magnesem trwałym, wirnik, szczotki czy komutator. W zależności od potrzeb silnik DC może posiadać różną moc nominalną. Urządzenia takie są spotykane bowiem praktycznie wszędzie. Przykładem modeli małej mocy mogą być te silniki, które są zawarte w szczoteczkach elektrycznych czy smartfonach. Znacznie większe jednostki są z kolei wykorzystywane w przemyśle do wprawienia w ruch elementów wykonawczych. Do najważniejszych parametrów technicznych zarówno jednych jak i drugich zaliczyć można: napięcie zasilania, moment obrotowy, średnicę wału czy stopień przełożenia. Nie bez znaczenia są również wymiary, a także materiał, z którego wykonany jest korpus jednostki.

Dodatkowo istotna jest również masa, która w wielu przypadkach wpływa na ergonomię użytkowania poszczególnych urządzeń. Warto wspomnieć, że tego typu elementy można bez problemu zakupić zarówno w punktach stacjonarnych jak i również przez Internet. Są one bowiem bardzo popularne co sprawia, że są ogólnodostępne. Dzięki temu zainteresowana osoba może dobrać bardzo dobrze dopasowane rozwiązanie do własnych potrzeb.