Jakie gatunki traw ozdobnych wybrać?

 

Wybór traw ozdobnych jest olbrzymi. Rośliny te posiadają wiele istotnych cech, które sprawiają, że chętnie po nie sięgamy urządzając ogród. Traw ozdobne są długowieczne, mogą w tym samym miejscu rosnąć wiele lat, nie mają specjalnych wymagań stanowiskowych i glebowych. Ponad to trawy rzadko chorują, nie atakują ich szkodniki i są to rośliny uniwersalne, pasujące do różnych stylów ogrodu.

Trawy uniwersalne i ponadczasowe

trawy ozdobne sklep internetowyZielone trawy bardzo dobrze komponują się z bylnami o ozdobnych kwiatach. Gatunki traw o barwych liściach natomiast dobrze wyglądają w wyeksponowanych miejscach, gdzie stanowią swojego rodzaju dominantę. Jeśli chcemy kupić trawy do naszego ogrodu, warto zastanowić się nad zakupami przez internet. Wpisując trawy ozdobne sklep internetowy sam pokaże nam dostępne odmiany oraz wymagania poszczególnych roślin. Jeśli mamy suche miejsca w ogrodzie, dobrze sprawdzą się tam rośliny porastające naturalnie wydmy, takie jak: kostrzewa sina, ostnica cieniutka, sesleria jesienna, owies wiecznie zielony i trzęślica modra. Większość traw dobrze będzie rosła na słońcu. Jedynie trawy o wielobarwnych liściach preferują światło rozproszone. Natomiast w cieniu dobrze będzie się czuł rajgras wyniosły, kłosownica leśna, kłosownica pierzasta, kłosówka miękka i wełniasta oraz inne gatunki cieniolubne. Do dekoracji zbiorników wodnych najlepsze gatunki to: mozga trzciowata, imperiata cylindryczna, miskant chiński oraz turzyca zwisła. Jeśli planujemy tworzyć skalniak z trawami ozdobnymi, to warto wybrać kłosówkę miękką, kostrzewę popielatą, kostrzewę pstrą lub turzycę zwisłą. Wśród traw możemy także wyróżnić gatunki zadarniające, takie jak: kostrzewa niktowata, kostrzewa pstra, turzyca palmowa.

Trawy w ogrodach pasują do nasadzeń naturalistycznych, jak i do nowoczesnych ogródów. Ta wszechstronność zastosowania traw sprawia, że są one obecnie bardzo modne i chętnie wykorzystywane w projektach ogrodów. Na rabatach i obrzeżach dobrze sprawdzą się: dmuszek jajowaty, kostrzewa popielata, japońska trawa kaskadowa.