Jakie okna możemy zamontować w domu i mieszkaniu

Istnieje wiele różnych rodzajów okien. Decyzję jakie użyjemy musimy podjąć sami i zależy ona od naszych osobistych preferencji, zasobności portfela jak i pomieszczeń, które posiadamy w domu czy mieszkaniu.

oknoJednym z bardzo popularnych typów okien są okna dachowe. Skrzydła w oknach dachowych mogą być obrotowe lub też uchylno-obrotowe. Czasem spotyka się okna rozwierane na bok, jednakże są to okna, których zadaniem jest głównie stworzenie możliwości wejścia na dach (na przykład przy konieczności jego konserwacji). Skrzydła obrotowe i uchylno-obrotowe charakteryzują się tym, że skrzydła posiadają funkcję obrotu o 180 stopni, co pozwala nam na bezproblemowe umycie okna od wewnątrz, bez konieczności wejścia na dach. Jeśli chodzi o okna dachowe to bardzo rzeczą jest w jaki sposób jest takie okno otwierane. Klamka lub też uchwyt umożliwiający jego otwarcie może być zamontowany zarówno na dole jak i na górze skrzydła. Jeśli okno zamocowane jest na standardowej wysokości to zazwyczaj stosuje się otwieranie u góry, jednakże gdy jest ono zamontowane wyżej to lepszym wyjściem będzie okno otwierane z dołu. Wiele osób zadaje sobie pytanie jak poprawnie należy zamontować okno dachowe. Aby móc je wygodnie i bezproblemowo użytkować należy je zamontować w taki sposób i na takiej wysokości aby poniżej wzroku osoby siedzącej przed oknem znalazła się dolna krawędź szyby, natomiast, gdy ta osoba wstanie górna krawędź powinna się znaleźć ponad jej głową. Głównymi zadaniami okna, czy to takiego tradycyjnego czy też dachowego jest wpuszczanie światła do pomieszczenia a także ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład wiatrem, deszczem, chłodem a także zapewniają nam one bezpieczeństwo (izolują nas od zewnątrz) jak też w wielu przypadkach funkcję dekoracyjną. Bardzo często spotyka się pięknie wyglądające okna w starych budynkach.

Jak widać temat okien jest tematem bardzo rozległym i dokładnego jego przedstawienie nie jest możliwe w jednym artykule. Warto wspomnieć, że najczęściej używane są okna których konstrukcja składa się z drewna bądź też pcv.