Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu dotyka wiele kobiet do czterdziestego roku życia oraz połowę kobiet po menopauzie. Większość z nich ukrywa ten problem nawet przed lekarzem. Jednak nietrzymanie moczu to choroba, którą można skutecznie leczyć.

Przyczyny, objawy oraz leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu bydgoszcz dotyczy nietrzymanie moczu bydgoszczobojga płci, jednak kobiety cierpią z tego powodu dwa razy częściej niż mężczyźni. Najpowszechniej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, którego objawem jest przepuszczanie moczu nawet podczas niewielkiego wysiłku. Dla wielu kobiet jest to problem wstydliwy, dlatego nawet z lekarzem nie rozmawiają o swoim problemie. Schorzenie to nie minie samo a wręcz przeciwnie będzie postępować, dlatego trzeba zacząć działać. Nietrzymanie moczu dzieli się na trzy rodzaje: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące oraz z przepełnienia. To pierwsze to gubienie różnych porcji moczu podczas wysiłku fizycznego. Chorobie sprzyja otyłość, menopauza, okres pomenopauzalny oraz zewlekły kaszel czy ciąże i porody. Drugie pojawia się wskutek silnego parcia na cewkę moczową i pęcherz, nad którym nie można zapanować ani go przewidzieć. Ostatnie cechuje się kroplową utratą moczu na skutek przepełnienia pęcherza moczowego. Oprócz tego może dochodzić do przemijającego nietrzymania moczu. Mają z nim do czynienia osoby, które zwykle świadomie kontrolują opróżnianie pęcherza i tylko okresowo mają z tym problem. W przypadku nietrzymania moczu zaleca się leczenie zachowawcze, które polega na modyfikacji stylu życia, zmianie diety oraz rodzaju i ilości przyjmowanych płynów.

Jak widać nietrzymanie moczu to choroba, którą można leczyć. Jednak trzeba mieć odwagę, aby powiedzieć o tym lekarzowi. Bez jego pomocy nie da się tego wyleczyć, może się jedynie pogorszyć. Wtedy konieczna już będzie operacja.