Kiedy stosować płyny katalityczne?

Zaostrzenie norm europejskich odnoszących się do emisyjności szkodliwych substancji do środowiska naturalnego zmusza do zmiany starych przyzwyczajeń i zachowań. Nowe prawo obliguje szczególnie posiadaczy samochodów zasilanych benzyną lub olejem napędowym do modyfikacji ich paliwa. Od pewnego czasu do benzyny dodawane są biokomponenty, a właściciele aut z silnikiem Diesla mogą skutecznie ograniczyć emisyjność spalin poprzez stosowanie katalizatorów.

Działanie katalizatorów typu AdBlue

płyn katalityczny adblueAdBlue to produkt do oczyszczania spalin. Jego aktywność polega na redukowaniu tlenków azotu aż do momentu uzyskania samego azotu i pary wodnej. Efekty działania katalizatora są obojętne dla środowiska podobnie jak sam katalizator. AdBlue nie posiada zapachu ani barwy, jest nietoksyczny i przez to przyjazny dla środowiska. Płyn katalityczny AdBlue jako roztwór mocznika wpływa nie tylko na jakość wydzielanych spalin, lecz także sprzyja pracy samego silnika. Stosowanie katalizatora znacznie wydłuża okresy serwisowania pojazdu, zmniejsza zużycie paliwa, a w przypadku samochodów ciężarowych – znacznie obniża wprowadzone opłaty drogowe. Auto przystosowane do używania AdBlue posiada wyższą wartość sprzedażową niż inne samochody z silnikiem Diesla. Katalizatora nie można wlewać bezpośrednio do zbiornika z paliwem.

Zaostrzone normy prawa europejskiego dotyczące czystości powietrza oraz ochrony środowiska wyraźnie stawiają granice zużyciom benzyny czy oleju napędowego. Wszyscy posiadający silniki Diesla mogą zmniejszyć emisyjność spalin, a tym samym dostosować się do europejskiego prawa dzięki stosowaniu katalizatorów. AdBlue od Grupy Azoty na przykład jest nie tylko skutecznym środkiem oczyszczającym paliwo, lecz także sam jest obojętny dla środowiska.