Kogo nie obowiązuje zwolnienie z VAT?

Każda osoba, która planuje bądź też posiada własną działalność gospodarczą, warto, aby wiedziała czym jest podatek dochodowy VAT. Otóż jest to obowiązkowe świadczenie finansowe na rzecz państwa. Musimy wiedzieć o tym, że wysokość podatku jest zależna od dochodu. Są jednak sytuacje, w których istnieje zwolnienie z tego podatku.

Zwolnienie z VAT a działalność gospodarcza

zwolnienie z vat dla firmWszystko zależy od tego, jaki mamy rodzaj działalności gospodarczej, ponieważ to ma wpływ na to, czy jesteśmy zwolnieni, czy nie. Być może zanim podejmiemy decyzje o zakresie naszych usług, warto jest zapoznać się z tym, kogo nie obowiązuje zwolnienie z VAT dla firm? Generalnie są to firmy, które mają na celu dostarczanie takich produktów, jak prąd elektryczny, samochody lub wyroby tytoniowe. Mogą to być więc elektrownie i producenci aut. Oprócz tego trzeba uwzględnić takie firmy, jak na przykład zajmujące się budownictwem. Niestety, również prawnicy nie są zwolnieni z płatności podatków dochodowych, ponieważ świadczą usługi w zakresie doradztwa, jednakże trzeba dodać, że tylko dotyczy to tych, którzy nie są prawnikami w zakresie rolnictwa oraz hodowli zwierząt bądź też zajmują się panowaniem przestrzennym. Zwolnienie VAT nie dotyczy także takiej działalności gospodarczej, jak jubilerstwo,tak więc jeżeli chcemy się zająć zawodowo tą tematyka, powinniśmy się liczyć z konsekwencjami naszego wyboru. Na końcu trzeba dodać, że dotyczy to również tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale ich siedziba znajduje się poza granicami Polski. Nie warto więc działać za granicą.

Podsumowując, zwolnienie z VAT nie dotyczy takich działalności, które są opodatkowane akcyzą, które wytwarzają środki transportu, posiadających tereny budowlane bądź też związane z doradztwem prawniczym.