Muszę wygrać z wilgocią – osuszanie murów

Witam. Mam dość duży problem z wilgocią w swoim mieszkaniu. Dodatkowo te warunki sprzyjają powstawaniu grzyba, co właśnie też występuje. I to nie tylko w piwnicy, ale i w rogach pokoi.

Osuszanie murów – co zimę to samo

tanie osuszanie murówA wszystkiemu winne są fundamenty. Niestety, w czasach moich dziadków hydroizolacja fundamentów nie istniała. Mało tego, odkryłem że między murem a fundamentem, nie ma papy. I przez to co roku po zimie bawię się w tanie osuszanie murów. Oczywiście domowymi sposobami, czyli wietrzę – ile mogę, jeśli jest ciepło i przewiewnie, ewentualnie wspomagam się grzejnikami na prąd i z wiatrakiem, co by zrobić cyrkulację powietrza. Lecz już od dawna wiem, że to co robię, to działania doraźne i likwidujące pobieżnie efekty, a nie przyczynę powstawania wilgoci. Ostatnio zaprząta mi głowę izolacja przeciwwodna. Chciałbym to zrobić za pomocą specjalnego środka, który wstrzykuje się w mur przez nawiercone otwory. Jeśli zrobiłbym to w poziomie nad fundamentem, mógłbym zatrzymać migrację wody na ściany. I to chcę uczynić w pierwszej kolejności. Zaś Chciałbym uszczelnić fundament bez jego odkopywania, do tego ponoć służy izolacja pionowa. Też wstrzykuje się w przewiercony mur specjalną substancję, która powoduje iż fundament byłby nie chłonny. Jakby to wszystko mi się udało, w dość niedługim czasie, pozbył bym się wszystkich problemów. Za duża wilgotność mieszkania jest dla zdrowia bardzo szkodliwa. Nie wiem tylko, kiedy zrealizuję swoje marzenia budowlane, gdyż ciężko u mnie z funduszami. Żona nie pracuje, ponieważ wychowuje trójkę małych dzieci, a ja jestem jedynym żywicielem rodziny. Wierzę jednak, iż pomogą mi rodzice i zrobię porządek z tym starym domem. Nikomu, naprawdę nikomu nie życzę tak strasznej wilgoci, jaka panuje u mnie. Na zakończenie napiszę, że słyszałem o możliwości przecinania muru nad fundamentem. W to miejsce wciska się papę.

Dzięki temu uzyskujemy izolacją ścian od fundamentu. Ale ja chciałbym już to zrobić konkretnie i nowocześnie, sposobami które opisałem. Poza tym za pomocą papy ochronię tylko mur. Fundament cały czas będzie we wilgoci. Jak zrobić coś, to zrobić konkretnie.