Optyk czy okulista?

Coraz więcej osób w Bydgoszczy cierpi na wady wzroku. Długie siedzenie przed ekranem komputera czy telewizora, przebywanie w nagrzanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, które działają niekorzystnie na oko poprzez jego wysuszanie, alergie, czy stosowanie drażniących kosmetyków, takich jak silne środki do demakijażu lub kredki do oczu powoduje pogorszenie się naszego widzenia. Trzeba iść do optyka.

Optyk jest bardzo ważny.

okularyTylko profesjonalne badanie wzroku przeprowadzone w salonie optycznym pozwoli nam postawić trafna diagnozę. Jeśli według niej nasza wada wzroku wymaga korekty to pozostaje nam pytanie: okulary czy soczewki? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Okulary można łatwo zdejmować i zakładać w zależności od potrzeb, ich higiena nie jest uciążliwa, możemy dopasować sobie liczne wzory i kolory, które nam się spodobają, nie trzeba ich często wymieniać. Optyk dziecięcy zwykle polega okulary dla maluchów, którym ciężko jest zakładać i nosić soczewki. Ich wadę jest widoczność. Jeśli zależy nam na niewidocznym rozwiązaniu to pozostają nam soczewki. Poza tym, okulary łatwiej ulegają uszkodzeniom, bo zostawia je się często w przypadkowych miejscach, gdzie są narażone na zgniecenia i stłuczenia. Soczewki natomiast są niewidoczne dla osób postronnych. Mogą być jednorazowe lub wielorazowe (dwudniowe, tygodniowe lub miesięczne, także takie, które można nosić w nocy). Trzeba dbać o ich higienę, przemywać je specjalnymi płynami, bo zbierający się na nich brud i kurz może podrażniać nasze oczy i powodować dolegliwości.

Salon optyczny na pewno ma też soczewki kolorowe, czy takie które podbijają kolor naszej tęczówki np. z szaroniebieskiego do intensywnie niebieskiego, albo kompletnie zmieniają ich kolor np. na fioletowy czy czerwony, co przydaje się w okresie karnawału, na bale przebierańców, czy imprezy. Optyk raczej ich nie zaleci, ale okazjonalnie można takie wypróbować.