Przycinanie krzewu porzeczki

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie bogato owocujący krzew porzeczek musimy nauczyć się je odpowiednio pielęgnować. Istotne jest nawadnianie oraz nawożenie gleby, ale nie tylko to. Bardzo ważne jest również podcinanie pędów, które może nieco różnić się między typami porzeczek. Warto zapoznać się z odpowiednimi informacjami na ten temat. 

Sposoby podcinania krzewów porzeczkowych

cięcie porzeczkiGdy zastanawiamy się nad tym w jaki sposób możemy wspomóc wzrost naszych krzaków porzeczek musimy wiedzieć, iż niezbędne będzie cięcie porzeczki. W zależności od rodzaju będzie się ono nieco różniło. Czarna porzeczka najlepiej owocuje na pędach młodszych niż 3 lata, te najczęściej się usuwa, aby nie pobierały składników odżywczych z gleby. Z kolei czerwona i biała porzeczka najlepiej owocuje na pędach mających 2 bądź 3 lata. Kolejną ważną informacją jest to, iż owoce porzeczek najliczniej występują na pędach skośnie wyrastających z głównych pędów. Dlatego nigdy nie tniemy młodych gałązek, ponieważ możemy pozbawić się obfitego owocowania. Dodatkowo przy czarnych porzeczkach może zdarzyć się potrzeba wycięcia 50% krzewu, gdyż są one bardziej narażone na różnego rodzaju choroby. Należy też zwrócić uwagę na to, że porzeczki podcinamy trzykrotnie w ciągu roku. Wpierw po zakończeniu owocowania w sierpniu, wrześniu. Następnie późną jesienią, czyli na przełomie października i listopada. Ostatnie cięcie wczesną wiosną jest równie ważne.

Prowadzenie ogrodu owocowego jest bardzo ciekawym zajęciem, które daje nam dodatkowo plon pozwalający na robienie naturalnych przetworów domowych. Dlatego uprawiając porzeczki należy o nie odpowiednio dbać, a szczególnie zwrócić uwagę na sposób podcinania. Dzięki temu roślina będzie obficie owocować, a nie tylko rosnąć jako krzak.