Atuty stosowania tuszy pigmentowych

Wielu klientów podejmując decyzję o zakupie drukarki kieruje się jej marką oraz ceną. Niejednokrotnie uwzględniane są dodatkowe funkcje, jak na przykład możliwość skanowania dokumentów. Znacznie rzadziej zdajemy sobie sprawę z tego, że drukarki mogą korzystać z tuszy barwnikowych i pigmentowych. Które z nich są lepszym wyborem i pozwalają na uzyskanie wyższej jakości wydruków?

Stosowanie tuszy pigmentowych do wydruków

pigmentowe tusze do drukuTusze pigmentowe zawierają w sobie cząstki stałe, czyli kryjącą substancję barwiącą. Z tego powodu wyróżniają się znacznie lepszą odpornością na blaknięcie wydruków, niż w przypadku tuszy barwnikowych. Może to się jednak przekładać na gorszą jakość wydruków, choć nie w każdym przypadku jest to zauważalne. Takie tusze doskonale sprawdzają się do wydruków dokumentów albo prostych grafik. Należy sięgać jedynie po dobre jakościowo pigmentowe tusze do druku. Jako alternatywa stosowane są tusze barwnikowe, inaczej nazywane rozpuszczalnikowymi. W ich składzie znajduje się przede wszystkim rozpuszczony barwnik, co powoduje wysoką rozdzielczość obrazów. Nie jest on jednak odporny na działanie wody i promieni słonecznych, co powoduje szybkie blaknięcie. Z tego powodu nie jest zalecany do drukowania ważnych dokumentów. Istotne jest, aby w żadnym wypadku nie mieszać obu rodzajów tuszu, ponieważ może spowodować to istotne i kosztowne uszkodzenie urządzenia drukującego.

Tusze pigmentowe doskonale sprawdzają się w przypadku drukowania dokumentów oraz grafik. Są one odporne na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu mamy pewność trwałości takich wydruków. Aby sprawdzić, z jakim rodzajem tuszu mamy do czynienia, wystarczy wylać niewielką jego próbkę na papier. Tusz barwnikowy ma przezroczystą otoczkę, a pigmentowy jest jednolity.