Gaz płynny propan

 

Bezbarwny i bezwonny propan jest popularnym wyborem do grillowania i pieców przenośnych, ponieważ jego niska temperatura wrzenia wynosząca -42 °C sprawia, że odparowuje natychmiast po uwolnieniu z pojemnika ciśnieniowego. W związku z tym nie jest wymagany gaźnik ani inne urządzenie odparowujące, wystarczy prosta dysza dozująca.

Zastosowanie gazu propan

propan do ogrzewaniaGaz ten zasila autobusy, wózki widłowe, taksówki, silniki łodzi zaburtowych oraz maszyny do odnawiania lodu i jest stosowany do ogrzewania i gotowania w pojazdach rekreacyjnych i kempingach. Propan jest również stosowany w niektórych silnikach wysokoprężnych lokomotyw jako paliwo dodawane do turbosprężarki, co daje znacznie lepsze spalanie. Stosuje się go również w silnikach zaburtowych, podkaszarkach i kosiarkach do trawy. Ponieważ można go łatwo transportować, propan do ogrzewania jest popularnym paliwem do domowego zastosowania i rezerwowego wytwarzania energii elektrycznej w słabo zaludnionych obszarach, które nie posiadają gazociągów. Wiele ciężkich samochodów ciężarowych używa propanu, gdzie jest on dodawany przez turbosprężarkę, do mieszania z kropelkami oleju napędowego. Bardzo wysoka zawartość wodoru w kroplach propanu pomaga w spalaniu gorącego oleju napędowego. Zapewnia to większy moment obrotowy, więcej koni mechanicznych i czystsze spaliny dla ciężarówek. W przypadku 7-litrowego silnika wysokoprężnego do samochodów ciężarowych o średnim obciążeniu normalne jest zwiększenie oszczędności paliwa o 20 do 33 procent przy zastosowaniu systemu podawania propanu.

Stanowi to tańsze rozwiązanie, ponieważ propan jest znacznie tańszy niż olej napędowy. Dłuższy dystans, jaki ciężarówka jest w stanie pokonać na pełnym obciążeniu połączonym olejem napędowym i propanem oznacza, że może dostosować się do przepisów dotyczących czasu pracy z dwoma mniejszymi postojami na tankowanie w podróży zagranicznej.