Jak wierci się studnie?

Myśląc o studni wiele osób ma przed oczyma widok tradycyjnej studni, która się składa z rur betonowych. Takie studnie sprawdzały się przez bardzo wiele lat. Jednak dzisiaj więcej osób inwestuje w studnie głębinowe, które mogą być również bardzo wydajne, jednak nie ma problemu z tym, że zajmują dużo miejsca. Tak naprawdę osoba, która nie będzie wiedziała gdzie jest studnia jej nie zauważy.

Sposób wiercenia studni głębinowych

profesjonalne wiercenie studni głębinowychOczywiście mało osób bezie wykonywało tak pracę osobiście. Profesjonalne wiercenie studni głębinowych to usługa, która można spotkać na terenie całego kraju. Po wykonaniu badań hydrologicznych wybiera się najlepszy punkt. Trzeba sprawdzić, czy w danym miejscu nie ma podziemnej sieci, na przykład wodociągowej. Również rury z gazem biegną pod ziemią. Dopiero potem ekipa zaczyna robić pierwszy wkop sondażowy, an około pół metra. Jest on wąski. Kiedy to zostanie już zrobione, zaczyna się praca za pomocą świdra. Studnia jest wiercona bardzo szybko, a nowoczesne świdry spalinowe, lub inaczej wiertła, mają system odprowadzania ziemi na górę, dlatego nie trzeba przerywać pracy. Po wywierceniu trzeba oczyścić studnię z mułu. Robi się to za pomocą mocnych pomp. Na samym końcu wkłada się przewód filtracyjny, za pomocą którego do studni napływa woda gruntowa. Jest ona czysta, co widać po przeźroczystości. W smaku jest również neutralna, jednak lepsza niż woda z kranu.

Usługa wykonywana jest szybko, szczególnie jeśli używa się wierteł udarowych, spalinowych. Do wywiercenia takiej studni potrzeba dwóch pracowników. Przed rozpoczęciem pracy polecam jednak zrobić dokładne badania dotyczące pływów podziemnych, aby znaleźć źródło wody. Studnia będzie bardzo wydajna, a przecież na tym nam zależy najbardziej. Dobra studnia jest naprawdę na wagę złota, nawet w zwykłym ogrodzie.