Jak wygląda remont starego drewnianego domu?

Drewniane oblicówki spełnią swoją rolę tylko wtedy, kiedy będziemy je poddawać okresowej renowacji. Remont starego domu drewnianego wielu właścicieli kończy właśnie albo na wymianie oblicówki, albo na jej renowacji.

Remont starego domu-opłaca się?

stary dom drewnianyRenowacja domów drewnianych połączona z renowacją oblicówki powinna rozpocząć się w momencie, kiedy bale lub deski stały się szare. Zabieg renowacji drewniane oblicówki można przeprowadzić tylko w bezdeszczową pogodę. Co ważne, kiedy będziemy przystępowali do renowacji na dworze nie mogą panować ani upały, ani niskie temperatury. Najlepsza pora na remont starego drewnianego domu to późna wiosna. Nie ma jeszcze wtedy upałów, można za to spodziewać się słonecznych i ciepłych dni. Zakres prac uzależniony jest od stanu oblicówki. W przypadku oblicówki pokrytej farbą lub lakierem o konieczności jej renowacji świadczą złuszczenia i pęknięcia, które pojawiły się na starej farbie lub lakierze. Zanim taką oblicówkę poddamy renowacji musimy usunąć łuszczącą się farbę lub popękany lakier. Stare powłoki można usnąć bardzo prostymi narzędziami: szlifierką, szczotką drucianą lub grubym papierem ściernym. Pracę można sobie ułatwić korzystając ze specjalnego zmywacza do farb. Należy jednak wybrać zmywacz przeznaczony do zmywania farb i lakierów z drewna. Oczyszczoną powierzchnię na koniec szlifujemy drobnym papierem ściernym i kładziemy nową warstwę farby lub lakieru. Jeżeli stara warstwa farby lub lakieru jest w dobrym stanie nie musimy jej usuwać. Trzeba jednak ściany umyć wodą i szarym mydłem. Kiedy ściany wyschną można przystąpić do nakładania świeżej warstwy farby, lakieru lub oleju do impregnacji. Rodzaj użytego preparatu zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Jeżeli chcemy zmienić kolor oblicówki wybierzmy farbę kryjącą, jeżeli zależy nam na zachowaniu naturalnego koloru drewna lepsza będzie farba transparentna.

Warstwę impregnatu nanosi się pędzlem, szmatką lub wałkiem. Trzeba nanieść od dwóch do trzech warstw impregnatu. Pierwszą warstwą powinien być impregnat głęboko wnikającą w głąb drewna. Przebudowa domu drewnianego wymaga szeregu prac. Remont starego drewnianego domu jest bardzo kosztowny.