Przedszkole publiczne – czy warto wysłać do niego dziecko?

Wybór przedszkola dla wielu rodziców jest poważnym dylematem do rozwiązania. Chcemy, aby nasze dziecko czuło się w przedszkolu bezpiecznie, mogło liczyć na pomoc opiekunek, dobrze się bawiło, rozwijało swoje umiejętności i zainteresowania, powoli przygotowywało do nauki.

Jakie przedszkole wybrać?

PrzedszkoleWażne jest także to, aby przedszkole w Bydgoszczy, które wybierzemy miało dogodną lokalizację – znajdowało się blisko domu czy pracy. W ten sposób rozwiążemy bowiem problem logistyczny z codziennymi dojazdami. Kolejną kwestią są opłaty ze przedszkole. Wiele prywatnych placówek proponuje czesne, które staje się poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. I właśnie to sprawia, że dużym zainteresowaniem cieszą się placówki publiczne. Są to przedszkola miejskie lub samorządowe. Zapewniają one możliwość bezpłatnego nauczania oraz opieki. Nie wszyscy rodzice zdają sobie jednak sprawę z tego, że obowiązująca w Polsce ustawa wprowadza obowiązek zapewnienia dzieciom w przedszkolach publicznych 5 godzin opieki dziennie, kiedy to placówka realizuje podstawę programową. Dodatkowe godziny najczęściej są już płatne. Dla wielu rodzin jest to problemem, ponieważ pracujący rodzice potrzebują około 9 godzin opieki nad dzieckiem. Publiczne przedszkole wiąże się również z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat za wyżywienie. Placówki ustalają także opłaty na komitet rodzicielski, wprowadzają opłaty za dodatkowe zajęcia.

W praktyce więc przedszkola samorządowe czy miejskie nie pozostają całkowicie bezpłatne. Minusem takich placówek są także długie listy oczekujących oraz duże grupy przedszkolne. Dużym plusem zwykle jest zaś bardzo dobrze wykształcona kadra.