Rodzaje motoreduktorów

 

Motoreduktor służy jako napęd elektromechaniczny, zmieniający prędkość obrotową maszyny. Urządzenie znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu do ogólnego przeznaczenia, dzięki szerokiemu zakresowi obrotów oraz mocy. Dzięki takiej konstrukcji możemy uzyskać silnik o dużej intensywności pracy.

Napęd silników

motoreduktoryKonstrukcja rozproszona każdego klasycznego napędu pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim zajmuje bardzo dużo miejsca. Najlepszą alternatywą są kompaktowe motoreduktory, stanowiące połączenie mocy elektrycznej z przekładnią mechaniczną. Małe rozmiary zapewniają szybkość i łatwość montażu. Wszystkie jego komponenty skupione zostały w jednej obudowie min. redukcja prędkości, przeniesienie momentu oraz elementy napędu. W zależności od rodzaju przekładni zębatej wyróżniamy różne motoreduktory. Walcowe charakteryzują się zębatymi kołami o równych osiach, leżących w tej samej płaszczyźnie. Napędy płaskie mają podobną budowę, choć wewnętrznie zostały ukształtowane w taki sposób, że można zamieścić w nim dodatkowe stopnie przełożenia. Motoreduktory stożkowe składają się z kół, których zęby toczą się po sobie, natomiast ślimakowe składają się z wirnika śrubowego oraz zębatych kół o wklęsłym przekroju. Istnieją także napędy planetarne, w których przynajmniej jedno z kół nie posiada ustalonej osi obrotu. Największą zaletą są ich niewielkie rozmiary. Dzięki kompaktowej budowie i zespoleniu wszystkich elementów, konieczność dobierania kolejnych po prostu została wyeliminowana.
Każdy przy wyborze urządzenia powinien wziąć pod uwagę pozycję pracy, moc, sprawność, moment wyjścia, obroty wału wyjściowego oraz współczynnik przełożenia. Istotna jest również jego cena, a w ofercie wielu producentów znajdziemy całą gamę motoreduktorów.