Rola kamieni mielących

 

W dawnych czasach aby zrobić chleb, trzeba było dojść do wszystkiego pracą własnych rąk. Nie było to takie szybkie i proste jak dzisiaj, ponieważ na przykład przy zbieraniu zboża, koszeniu kosą, później był czas na jego mielenie, co również robiono pracą rąk ludzkich.

Do czego używamy dzisiaj kamieni mielących?

kamienie mieląceAby zmielić zboże używano specjalnie do tego przystosowanych urządzeń i sprzętów. Je również zrobiono własnoręcznie. Były to na przykład solidne kamienie mielące czyli tak zwane żarna. Były to dwa kamienie, które poprzez pocieranie jeden o drugi spełniały rolę maszyny do mielenia zboża. Trzeba było użyć do tego bardzo dużo ludzkiej siły i poświęcić dużo czasu. Żarna dzieliły się na dużo rodzajów- według kształtów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Kształt wewnętrzny, czyli wklęśnięte ściany lub wypukłe. Kształty zewnętrzne, czyli na przykład okrągłe, stożkowate czy tzw. kształty bochenkowate. Później zaczęły się pojawiać i są również do dzisiaj żarna rotacyjne, polegające na tym, że jeden z kamieni na stałe leżał na podłożu a drugi kamień obracał się i wykonywał całą pracę poprzez pocieranie leżącego kamienia i ugniatanie ziaren zboża. Teraz młynki do kawy z tradycyjnymi kamieniami mielącymi, najczęściej ceramicznymi są bardzo drogie, ponieważ wykonywane są w większości własnoręcznie i są odniesieniem do dawnych czasów. kamienie w takim młynku spełniają bardzo ważną rolę ponieważ sami decydujemy o wielkości i grubości zmielonego ziarna- to jest ich zaleta i coś unikatowego.

Urządzenia i rozwiązania, jakie niegdyś stosowali ludzie widzimy do dzisiaj. W każdym sprzęcie i prostej czynności możemy znaleźć coś, co kiedyś było użytkowane przez ludzi. Dawno to pracą własnych rąk i poświęceniem uzyskiwano efekty. Dlatego praca była tak ważna.