Systemy chłodnicze do przemysłu spożywczego

Rosnące zainteresowanie produktami prozdrowotnymi oraz rezygnacja z wysoko przetworzonych produktów spożywczych na rzecz surowych owoców i warzyw, przyczynia do potrzeby przechowywania większej ilości świeżych płodów rolnych. W naszym klimacie produkcja owoców i warzyw jest sezonowa, a z racjonalnego punktu widzenia nieodzowne jest spożywanie ich w ciągu całego roku. Przykładem skarbnicy wartości odżywczych są jabłka, zawierające niezbędne dla ludzkiego organizmu witaminy A, B, PP, C i K. Z tego też powodu warto zadbać, aby stały się ważną częścią naszej diety.

Czy systemy chłodnicze wystarczą w przypadku jabłek?

 

system chłodniczyJednak jabłka charakteryzują się małą wytrzymałością i w stanie świeżym nie nadają się do dłuższego przechowywania, dlatego też istotne opracowanie odpowiedniej metody przechowywania i utrwalania. W celu zminimalizowania strat jabłek podczas przechowywania dąży się do ich odpowiedniego przygotowania. Do najczęściej stosowanych metod należy nawożenie oraz zabiegi zabezpieczające przed wystąpieniem chorób, kiedy składowane jabłka zapełniają już komory chłodnicze. Dobrze przechowują się tylko owoce właściwie wyprodukowane, zebrane prawidłowo i w optymalnym terminie. Wszelkie uszkodzenia czy to mechaniczne czy wyrządzone przez szkodniki powodują drastyczny spadek trwałości – tu nie pomogą nawet najlepsze systemy chłodnicze.

Bardzo ważnym elementem jest skuteczna wentylacja, do usuwania z pomieszczeń w których znajdują się jabłka wydzielanego przez nie etylenu. Gaz ten wydzielany jest przez dojrzałe jabłka i powoduje przyspieszenie ich dojrzewania. Jego produkcję możemy ograniczyć poprzez stosowanie aktywnej substancji 1-MC, która hamuje jego wydzielanie i pozwala zachować takie walory owoców jak jędrność, chrupkość i soczystość, a także pozwalają zaoszczędzić na energii elektrycznej, gdyż dzięki ograniczeniu prędkości dojrzewania, jabłek, nie musimy ich tak mocno chłodzić.